ZADANIA EGZAMINACYJNE NA PLACU KAT. B

Bardzo ważny jest stan psychiczny oraz samopoczucie, które możemy wspomóc poprzez zjedzenie gorzkiej czekolady czy wypicie herbaty ziołowej np. typu melisa przed egzaminem.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Kiedy w poczekalni Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego usłyszymy swoje imię i nazwisko, należy podejść do egzaminatora z dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu) a następnie wsiąść do pojazdu, który został wskazany przez egzaminatora wyczytującego nasze dane. Egzaminator może zadać pytanie „Czy zasady egzaminu są zrozumiałe?” i „Czy spełniamy wymóg w określony w orzeczeniu lekarskim?” (dla osób, które posiadają wpisane ograniczenia np. okulary lub szkła kontaktowe).

Będąc już na placu manewrowym dowiemy się, jakie elementy stanu technicznego pojazdu mamy sprawdzić. Są to dwa elementy losowane przez komputer. Na to zadanie jest przeznaczone maksymalnie pięć minut. Osoba egzaminowana powinna pokazać gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się:

Zanim przystąpimy do wykonania potocznego „łuku” i „górki” należy ustawić odpowiednio:

Po przygotowaniu do jazdy i upewnieniu się, że możemy bezpiecznie ruszyć zaczynamy kolejne zadanie egzaminacyjne, czyli jazda po oznaczonym pasem ruchu do przodu i do tyłu. Ważne jest, aby ruszanie i jazda była jak najbardziej płynna. Dobrym rozwiązaniem jest toczenie się powoli kontrolując prędkość sprzęgłem. Nie wolno wyjechać poza linię wyznaczającą zewnętrzne krawędzie łuku oraz najechać na pachołek. W razie gdyby silnik „zgasł” jest jeszcze jedna próba, jednak należy pamiętać o wyłączeniu i ponownym włączeniu świateł mijania.

Ostatnie zadanie jakie wykonujemy podczas egzaminu na prawo jazdy na placu jest ruszanie z miejsca na wzniesieniu do przodu. Wjeżdżamy na wzniesienie, zatrzymujemy się przed linią ciągłą i zaciągamy hamulec awaryjny, a następnie płynnie ruszamy przez łagodne popuszczenie sprzęgła z jednoczesnym zwiększeniem obrotów silnika i opuszczeniem hamulca awaryjnego. Podczas ruszania samochód nie może cofnąć się o więcej niż 20 centymetrów.

Po zakończeniu wszystkich zadań egzaminator wyjeżdża z kursantem na miasto. Po zakończonym egzaminie informuje o wyniku oraz omawia popełnione błędy. Na koniec wręcza arkusz przebiegu egzaminu.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.