Bezpieczeństwo na dwóch kołach: kluczowe zasady jazdy motocyklem

Jazda motocyklem gwarantuje mnóstwo pozytywnych wrażeń i emocji – ważne jednak, aby była ona nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna. Poznaj kilka kluczowych zasad jazdy na motorze.

Sprawdzaj stan techniczny motocykla

Zanim zdecydujesz się wyjechać na drogę, upewnij się co do stanu technicznego swojego jednośladu. Sprawdź opony, układ hamulcowy czy układ zawieszenia, aby zyskać pewność, że podczas jazdy któraś z istotnych części nie sprawi przykrej niespodzianki. Zawsze wyruszaj w trasę odpowiednio sprawdzonym i przygotowanym motocyklem – to podstawa bezpieczeństwa, zarówno samego siebie, jak i innych osób na drodze.

Patrz zawsze w kierunku jazdy

Jadąc motocyklem, zawsze kieruj wzrok dokładnie tam, gdzie chcesz jechać. Zbytnie rozglądanie się na boki lub skupianie uwagi na punkcie poza trasą może się okazać naprawdę ryzykowne. Jednym z najczęstszych odruchów obronnych u motocyklistów jest fiksacja wzroku. Jest to tak silne skupienie uwagi np. na przeszkodzie w zakręcie, że zamiast obserwować drogę omijającą przeszkodę to motocyklista w nią wjeżdża. Prowadząc jednoślad, patrz na odległość około 30-50 metrów przed Tobą. Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie rezygnować z obserwacji tego, co dzieje się wokół pojazdu.

Opanuj swoje reakcje obronne w zakręcie

Najczęstsze reakcje obronne w trakcie pokonywania zakrętów rujnują naszą pewność siebie i zachowanie kontroli nad motocyklem – należą do nich:

Zadbaj o płynność i przewidywalność ruchów

Widząc motocyklistę, wielu kierowców samochodów obawia się ich nagłych, niespodziewanych ruchów – np. wyprzedzania w niedozwolonym miejscu. Zadbaj więc o to, aby Twoje manewry zawsze były przewidywalne dla pozostałych członków ruchu drogowego. Twoje nerwowe zachowania mogą skutkować takimi samymi zachowaniami ze strony innych kierowców. Pamiętaj więc o płynnej, dynamicznej jeździe i nie podjeżdżaj za blisko poprzedzających Cię pojazdów. Jeżeli omijasz wszystkie pojazdy przed Tobą oczekujące na światłach na zmianę sygnału – zachowaj bezpieczny odstęp i rozważ czy warto przejeżdżać na siłę. Pamiętaj że nie wolno wyprzedzać innych pojazdów, na tym samym pasie ruchu z prawej strony. Zabronione jest wyprzedzanie z prawej strony na nie oznaczonych pasach ruchu.

Hamuj przed zakrętami

Kolejną zasadą, o której należy pamiętać podczas prowadzenia motocykla, jest hamowanie przed zakrętami i skrzyżowaniami. Prędkość najlepiej zmniejszyć jeszcze jadąc na wprost, przed złożeniem jednośladu. Dzięki temu będziesz pokonywać je z dużo większą stabilnością i przyczepnością – a to wpłynie bezpośrednio na bezpieczeństwo Twoje i innych. Gwałtowne hamowanie czy otwieranie i zamykanie gazu może skutkować utratą równowagi i wywrotką – a tego przecież nie chce nikt z nas.

Stosuj regułę ograniczonego zaufania

Podczas jazdy motocyklem – i każdym innym środkiem transportu – duże znaczenie ma zasada ograniczonego zaufania. Warto stosować ją zarówno wobec innych członków ruchu drogowego, jak i wobec siebie samego oraz swoich umiejętności. Zawsze należy mieć świadomość, że kierowca w pobliskim samochodzie może w każdej chwili wykonać niespodziewany manewr. Szczególną ostrożność staraj się zachować w pobliżu takich miejsc jak przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy okolice przejazdów kolejowych.

Stosuj się do przepisów i znaków drogowych

Podstawową zasadą jazdy motocyklem – i nie tylko – jest jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Stosowanie się do dozwolonej prędkości i znaków drogowych to klucz do bezpieczeństwa – zaraz obok kontroli nad motocyklem czy skupianiem wzroku na drodze. Prędkość oraz styl jazdy powinny być ponadto dopasowane do aktualnych warunków. Warto pamiętać także o byciu uprzejmym wobec innych uczestników ruchu.

Jeśli zależy Ci na tym, aby zdać prawo jazdy kat. A, w Szybkim Billu przygotujemy Cię do egzaminu szybko i bez stresu. Zapisz się na szkolenie motocyklowe w naszej szkole nauki jazdy w Poznaniu i odliczaj dni do pierwszej wyprawy na motorze!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.