Błędy początkujących kierowców

Czy pamiętasz pierwsze chwile na kursie nauki jazdy?

Każdy z nas pamięta pierwsze chwile na kursie prawa jazdy kat. A lub B, kiedy instruktor opowiadał jak bezpiecznie przygotować się do jazdy. Większość kursantów uważała, że to bzdury i nie warto tego słuchać, aczkolwiek tak nie jest.

Młody kierowca popełnia najwięcej błędów. Najczęstszym z nich jest niezapinanie pasów. Niektórzy uważają, że po co zapinać pasy, przecież to nie ma sensu. Otóż nie! Zapinając pas dbasz o swoje bezpieczeństwo. Chroni to nas np. podczas wypadku. Nie doznamy wtedy tyle obrażeń i będziemy szybciej wracać do zdrowia.

Niezapięty pas może przyczynić się do śmierci podczas silnego zderzenia. Wyobraź sobie, że bierzesz udział w wypadku i przez właśnie taki błąd wylecisz przez przednią szybę. Nie chciałbyś tego, prawda? Zapinaj pasy! To nie zajmuje dużo czasu. Ponadto właściwe ustawienie fotela i pozycja za kierownicą jest czymś najważniejszym i bazowym dla wszystkich kierowców.

Ustawienie fotela kierowcy może uratować życie

Fotel nie może być ustawiony zbyt daleko od kierownicy. Na wyprostowanych rękach nie skręcimy kierownicą tak szybko jak trzeba. Najszybszym mięśniem w naszej ręce jest biceps.  Stąd ręce na kierownicy powinieneś lekko ugiąć. Jeżeli fotel będzie zbyt daleko ustawiony to podczas np. omijania awaryjnego – najpierw będziemy musieli się przyciągnąć do kierownicy.  Potem będziemy mogli skręcić, a to jest strata czasu. Dlatego od razu ustawmy fotel tak jak trzeba.

Jeżeli ustawisz fotel zbyt wysoko to podczas  hamowania awaryjnego narobisz sobie wiele szkód. Podczas wciskania jednocześnie pedału sprzęgła i hamulca, Twoje ciało i głowa pójdą lekko do góry. Wtedy głowa i odcinek szyjny będą szczególnie narażone na obrażenia.

Właściwe operowanie rąk na kierownicy

Trzymaj ręce na kierownicy w pozycji „za piętnaście trzecia” to pomoże Tobie w każdej sytuacji.  Właściwe operowanie kierownicą jest bezpośrednio związane z naszym bezpieczeństwem. Czego nie powinieneś robić to:

Początkujący kierowca nie zwraca uwagi również na przepisy, które dotyczą każdego człowieka posiadającego prawo jazdy. Złe zachowanie na jezdni to też jeden z podstawowych błędów jakie popełniają młodzi kierowcy.

Niepoprawne wykonanie manewru wyprzedzania, wjeżdżanie w kałuże co skutkuje zalaniem silnika, nie przepuszczanie pieszych na pasach, czy też jazda na półsprzęgle, która może spowodować, że będziemy musieli wymienić sprzęgło i dodatkowo łożysko dociskowe, które się zużyje.

Młody kierowca uważa, że hamowanie na luzie jest bardziej ekonomiczne. Musisz jednak wiedzieć, że tak nie jest. Kiedy nie dodajesz gazu jadąc na biegu – zamykasz przepustnicę i odcinasz dopływ paliwa.  Wtedy też dodatkowo hamujesz silnikiem. Nie wrzucaj biegu na luz, dlatego że hamując na luzie nie ograniczysz dopływu paliwa.  Przepustnica otwiera się i zamyka powodując zwiększanie obrotów silnika.

Twój samochód został wyposażony w kierunkowskazy po to, żeby ich używać, a nie po to, żeby sobie były dla ozdoby. Dzięki nim możesz zasygnalizować innym kierowcom swój zamiar skrętu. To naprawdę nie jest takie trudne.

Jeśli uważasz, że posiadasz dokument, który uprawnia cię do kierowania pojazdem i możesz robić co ci się żywnie podoba, to się grubo mylisz. Każdego obowiązują przepisy, których nie przestrzeganie grozi karą np. mandatem, czy pozbawieniem wolności.

Przestrzegając powyższych zasad, miejmy nadzieję, że będziesz dbać o bezpieczeństwo swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.