Jak rozpocząć kurs na prawo jazdy?

Minimalny wiek na prawo jazdy

Najistotniejszym kryterium przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy jest odpowiedni wiek kursanta. Zdający na kategorie A1, B1 i T powinien mieć skończone 16 lat. Wymagany wiek dla kategorii A2, B, C1, C+E to ukończone 18 lat. Wszystkie inne kategorie możemy zdawać dopiero po ukończeniu 21 roku życia.
Osoby chcące zacząć naukę w kategorii B mogą udać się na kurs 3 miesiące przed ukończeniem 18 lat. Na egzamin możesz zapisać się już miesiąc przed urodzinami a prawo jazdy otrzymasz dopiero po skończeniu wymaganego wieku.

Oprócz badań lekarskich potrzebny jest nr PKK

Przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy powinieneś założyć sobie profil PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Polega to na złożeniu odpowiedniego wniosku i badania lekarskiego wraz ze zdjęciem.  Wszystko składasz w Wydziale Komunikacji, który znajduje się najbliżej Twojego miejsca zameldowania.

W PKK są zawarte takie informacje m.in. czy ubiegający o prawo jazdy nie miał wcześniej zabranych uprawnień do kierowania pojazdem. Jeżeli wcześniej otrzymałeś zakaz prowadzenia pojazdów to nie możesz rozpocząć kursu na prawo jazdy. Każdy OSK ma obowiązek sprawdzić ograniczenia w twoim PKK i jeżeli jest taki zakaz, to spowoduje uniemożliwienie zdawania egzaminu w okresie jego obowiązywania.

Badania lekarskie na prawo jazdy

W momencie składania wniosku na prawo jazdy musisz dołączyć badania lekarskie i fotografię. Jeżeli jesteś niepełnoletni to pamiętaj o podpisanej „zgodzie rodziców”.  Jak wiadomo, każdy kursant musi przejść badanie lekarskie przez lekarza uprawnionego dla kierowców. Badanie to nazywa się „Zaświadczenie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami”. Osoby, które borykają się z wadą wzroku muszą udać się wcześniej do okulisty, który wystawi odpowiednie orzeczenie lekarskie, w którym będzie kod ograniczeń:

01- wymagana korekta i/lub ochrona wzroku:

Ograniczenie 01.01 oznacza, że będziesz mógł prowadzić pojazd tylko w okularach.

Osoby, które mają problemy ze słuchem, powinny udać się do laryngologa po orzeczenie lekarskie z kodem :

02- wymagana korekta słuchu:

Po uzyskaniu numeru PKK osoba, która chce zdawać egzamin może udać się do ośrodka szkolenia kierowców i bez zastrzeżeń może rozpocząć kurs.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.