Czy na skuter potrzebne nam jest prawo jazdy?

Skuter to jeden z tych środków transportu, które znacząco ułatwiają poruszanie się po mieście i przyspieszają dotarcie do celu np. w godzinie szczytu. Decydując się na jego zakup, warto jednak pamiętać, że nie każdy ma prawo poruszać się nim po drogach bez prawa jazdy kategorii AM. W jakich przypadkach do jazdy skuterem konieczne są uprawnienia, a kiedy wystarczy sam dowód osobisty?

Skuter – co go wyróżnia?

Skuter to rodzaj pojazdu, którego pojemność skokowa nie przekracza 50 cm³. W przypadku skutera z silnikiem elektrycznym jego moc nie może z kolei przekraczać 4kW. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć podczas jazdy skuterem, wynosi 45 km/h – wówczas jazda jest bezpieczna zarówno dla samego kierowcy, jak i dla innych członków ruchu drogowego.

Jazda skuterem a prawo jazdy kategorii AM

Do legalnego poruszania się skuterem 50 m³ potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM bądź B. W przypadku pierwszego z nich kurs może rozpocząć każda osoba, która ukończyła 14. rok życia. Co więcej, niektóre ośrodki szkolenia kierowców – np. nasza nauka jazdy w Poznaniu Szybki Bill – umożliwiają rozpoczęcie nauki nawet trzy miesiące przed 14. urodzinami. Prawo jazdy AM zastąpiło wydawaną przed 19 stycznia 2013 roku kartę motorowerową. Kategoria ta uprawnia młodych kierowców do prowadzenia zarówno motoroweru o pojemności silnika do 50 cm³ lub mocy silnika elektrycznego do 4 kW, jak i czterokołowca lekkiego o masie własnej do 350 kg. Maksymalna prędkość, z jaką mogą poruszać się posiadacze prawa jazdy AM, to 45 km/h.

Prawo jazdy kategorii B a jazda skuterem

Skuterem z silnikiem o pojemności max. 50 cm³ może jeździć nie tylko posiadacz kategorii AM, ale również osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B. Jeśli jednak mamy do czynienia ze skuterem o pojemności 125 cm³ i mocy do 11 kW, kierowca musi posiadać prawo jazdy od co najmniej trzech lat.

Jazda skuterem bez prawa jazdy – kto ma taką możliwość?

Niektórzy kierowcy mają prawo poruszać się skuterem bez konieczności posiadania prawa jazdy. Mowa o osobach urodzonych przed 13.01.1995 roku – mogą one jeździć wyłącznie z dowodem osobistym. Możliwość ta dotyczy również posiadaczy tzw. karty motorowerowej, którą można było wyrabiać przed styczniem 2013 roku. Jeżeli żaden z tych warunków nie jest spełniony, do jazdy skuterem wymagane jest prawo jazdy kategorii AM lub B.

Jazda skuterem a blokada prędkości

Niekiedy kierowcy skuterów marzą o osiąganiu podczas jazdy prędkości wyższej niż 45 km/h. W tym celu niektórzy z nich decydują się na zdjęcie blokady prędkości. Warto jednak wiedzieć, że jest to całkowicie niezgodne z przepisami ruchu drogowego, a taka jazda traktowana jest jako jazda bez stosownych uprawnień. Aby poruszać się z prędkością większą niż dozwolona w przypadku skutera, niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii A1 lub prawa jazdy A2. Znaczenie ma w tym przypadku również wiek osoby prowadzącej skuter – 14-latek z pewnością nie może przekraczać prędkości 45 km/h.

Jeśli i Ty chcesz przemierzać drogi skuterem, lecz nie posiadasz karty motorowerowej lub urodziłeś się po styczniu 1995 roku, zapraszamy na kurs prawa jazdy w OSK Szybki Bill. Nasi instruktorzy to doświadczeni motocykliści, z których pomocą opanujesz w pełni bezpieczną jazdę po drogach i skrzyżowaniach.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.