Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2022? Podsumowanie wszystkich wydatków

Coraz więcej osób decyduje się na to, aby zrobić kurs prawa jazdy. Zapisują się na niego nie tylko osoby w okolicach 18. roku życia, ale często również starsze. Nic dziwnego, ponieważ tak zwane prawko znacznie ułatwia życie. Umożliwia między innymi podróżowanie w komfortowych warunkach, sprawia, że stajemy się dużo bardziej niezależni. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że aby rzeczywiście móc otrzymać dokument, należy wcześniej wyłożyć trochę gotówki. Ile kosztuje zatem prawo jazdy kategorii B w 2022 roku? Zachęcamy do lektury.

Ile kosztuje prawo jazdy? Badanie lekarskie

Tuż przed zapisaniem się na prawo jazdy należy udać się do lekarza medycyny pracy, który sprawdzi, czy stan zdrowia danej osoby pozwala jej usiąść za kierownicą. Lekarz ocenia między innymi równowagę, układ ruchu, sprawność narządu wzroku oraz słuchu. Co więcej, przeprowadza również wywiad z przyszłym kierowcą. Badanie lekarskie na prawo jazdy kosztuje 200 zł i jest to stawka stała dla całego kraju. Niektóre szkoły jazdy oferują swoim kursantom zniżkę nawet 50%, gdyż współpracują z danym ośrodkiem zdrowia.

Profil Kandydata na Kierowcę

Każda osoba, która chce zapisać się na prawo jazdy, musi sobie założyć Profil Kandydata na Kierowcę, czyli w skrócie PKK. Jest to specjalny profil z numerem w formie wirtualnego dokumentu, który zawiera wszystkie informacje o danym uczestniku. Numer ten należy przekazać szkole jazdy przed rozpoczęciem pierwszych zajęć. Aby wyrobić tego typu profil, należy oczywiście przedłożyć wspomniane wcześniej zaświadczenie od lekarza, a także jedno zdjęcie kolorowe, którego wyrobienie kosztuje mniej więcej 20 zł.

Kurs prawa jazdy kategorii B – cena

Cena kursu prawa jazdy jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od rodzaju kategorii, ale także miasta, w którym robi się prawo jazdy oraz od samej placówki. W przypadku najpopularniejszej kategorii, czyli B, koszt ten waha się od 2400 zł do nawet 4000 zł. Najdrożej jest oczywiście w większych miastach, np. w Warszawie.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Po zdaniu egzaminu wewnętrznego na prawo jazdy w danym ośrodku należy zapisać się na egzamin tak zwany państwowy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Opłata za egzamin teoretyczny wynosi 30 zł, a za praktyczny 140 zł, więc łączny koszt egzaminu na prawo jazdy w 2022 roku wynosi 170 zł.

Wyrobienie dokumentu prawa jazdy

Po pozytywnie zdanym egzaminie państwowym należy wyrobić dokument. Jego cena jest stała w całej Polsce i wynosi 100,50 zł. Opłatę tę można uiścić w kasie urzędu lub też zrobić przelew na podany numer konta. Dokument jest gotowy do odbioru po około 9 dniach roboczych.

Podsumowując, łączny koszt wyrobienia prawa jazdy kategorii B w 2022 roku wynosi mniej więcej od 2600 – 4000 zł, w zależności od miejscowości. Warto jednak doliczyć do tego ewentualne koszty dodatkowe, np. w przypadku niezdania egzaminu za pierwszym razem, przyszły kierowca musi zapłacić po raz kolejny za podejście do egzaminu. Sporo osób decyduje się jeszcze na wykupienie dodatkowych godzin jazd. Ich koszt waha się w przedziale 70-150 zł w zależności od miasta.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.