Jak pokonać stres przed egzaminem? Podpowiadamy

Egzamin na prawo jazdy to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego człowieka. Wiele osób nie może doczekać się jazdy własnym samochodem. Zanim jednak zdobędziesz upragniony dokument… musisz pozytywnie zdać egzamin. Co zrobić gdy dopadnie Cię stres? Jak poradzić sobie z niepokojem? Podpowiadamy!

Stres przed egzaminem

Niezależnie od tego czy robisz prawo jazdy kategorii AM czy prawo jazdy kategorii B masz prawo się stresować. Jest to całkowicie naturalna reakcja organizmu. Jednak każdy z nas inaczej reaguje na stres. Dla jednych może to być bodziec do działania, dla innych paraliżujący strach. Może objawiać się brakiem koncentracji, drżeniem rąk czy nadmierną potliwością. Powodów takiej reakcji może być wiele. Często boimy się, że nie jesteśmy dość dobrze przygotowani lub stresuje nas obecność egzaminatora. Jednak niezależnie od tego, jaka jest przyczyna Twojego niepokoju, możesz sobie z nią poradzić! Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą Ci opanować niepokój.

Wykup dodatkowe jazdy

Czujesz się niepewnie za kółkiem? Wydaje Ci się, że nie jesteś dość dobrze przygotowany? A może masz wszystko opanowane do perfekcji, ale boisz się, że podczas egzaminu coś pójdzie nie tak? Wykup dodatkowe jazdy bezpośrednio przed egzaminem. Dzięki temu utrwalisz informacje, które wcześniej zdobyłeś podczas kursu na prawo jazdy kat. A, A1 czy B. Jeśli na jazdach pójdzie Ci dobrze dodatkowo podbudujesz poczucie własnej wartości i z pewnością odetchniesz z ulgą!

Odpocznij i wyśpij się

Dzień przed egzaminem zadbaj o relaks i odpoczynek. Zadbaj o dobrą atmosferę, obejrzyj zabawny film, poczytaj ulubioną książkę – po prostu się odpręż. Nie zarywaj nocki i nie powtarzaj materiału na ostatnią chwilę. Twój mózg musi odpocząć i mieć czas na uporządkowanie wszystkich zdobytych przez Ciebie informacji. Dlatego połóż się wcześniej spać i daj sobie czas na wypoczęcie.

Jedz lekkie posiłki i pij dużo wody

Na pewno znasz powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Jeśli na co dzień spożywasz ciężkostrawne potrawy, pijesz przetworzone napoje z dużą ilością cukru, to nie licz na to, że będziesz radosny, spokojny i wypoczęty. Aby sprawnie funkcjonować, Twój organizm potrzebuje dobrej jakości paliwa. Zapisując się na prawo jazdy w Poznaniu bądź innym mieście, od razu postaw na zdrowe i lekkie posiłki z dużą ilością warzyw. Przed egzaminem unikaj dużej ilości słodyczy, które mogą wywołać senność i brak koncentracji. Postaw na potrawy z dużą ilością witamin, żelaza, magnezy i cynku, które pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Pij także dużo wody – dobre nawodnienie organizmu wpływa na jasne myślenie i pozwala lepiej skupić się na zadaniach, które masz do wykonania.

Jak więc widzisz stres jest czymś zupełnie naturalnym! Może pojawić się zarówno podczas kursu na prawo jazdy kategorii AM, jak też bezpośrednio przed egzaminem. Jednak to wszystko siedzi wyłącznie w Twojej głowie. Zadbaj o dobre przygotowanie do egzaminu, zdrową dietę i nawodnienie organizmu. Pamiętaj też, że egzaminator nie jest Twoim wrogiem! Bądź uśmiechnięty i pewny siebie, a przekonasz się, że szybko zdobędziesz uprawnione prawo jazdy.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.