Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy kategorii B+E?

Egzamin na prawo jazdy kategorii B + E może wydawać się nie lada wyzwaniem – okazuje się jednak, że otrzymanie uprawnień wymaga mniej wysiłku i czasu niż w przypadku prawa jazdy kat. B. W jaki sposób przygotować się do egzaminu i co warto o nim wiedzieć?

Prawo jazdy kategorii B + E – do czego uprawnia?

Prawo jazdy kategorii B + E uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów z przyczepą o wadze większej niż 750 kilogramów, gdy łączna dopuszczalna masa całkowita auta i przyczepy przekracza 4250 kilogramów. Zdany egzamin umożliwia jazdę nawet kilkutonowym zespołem pojazdów, o ile:

Warunki uzyskania uprawnień kat. B + E

Aby rozpocząć kurs na prawo jazdy kategorii B + E, wystarczy posiadać prawo jazdy kat. B i mieć ukończone 18 lat. Jednocześnie powinny zostać spełnione oba te warunki. Zapisując się na szkolenie, nie trzeba też wykonywać badań lekarskich jeszcze raz. O ile orzeczenie lekarskie z kursu na prawo jazdy kategorii B wciąż jest aktualne. Do uzyskania samych uprawnień niezbędny jest wyłącznie pozytywny wynik państwowego egzaminu praktycznego.

Przygotowania do egzaminu na prawo jazdy kategorii B + E

Przygotowania do egzaminu na prawo jazdy kat. B + E różnią się od przygotowań do egzaminu na prawo jazdy kat. B. Wynika to z faktu, że kursant zdał już część teoretyczną – w tym przypadku omijają go więc zarówno wykłady, jak i sam egzamin z teorii. Całe przygotowania obejmują łącznie 15 godzin zajęć praktycznych – zarówno na placu manewrowym, jak i na mieście. Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego należy zdać egzamin wewnętrzny, który odbywa się po zakończeniu 15h szkolenia. Po jego zaliczeniu kursant może zapisać się na egzamin w dowolnym WORD. Mimo że w przypadku prawa jazdy B+E nie ma potrzeby wykonywania testów i pisania egzaminu z teorii, warto zadbać o odpowiedni poziom wiedzy na temat jazdy z przyczepą – w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Polecamy nasz artykuł poniżej: https://szybkibill.net/wyzwania-w-prowadzeniu-zestawu-pojazdow-samochod-osobowy-z-przyczepa/

Jak wygląda egzamin na B+E?

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B + E składa się z kilku kroków. Oprócz przygotowania do jazdy i sprawdzenia dwóch elementów pojazdu bezpośrednio odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy, zdający musi zaprezentować również prawidłowe łączenie auta z przyczepą. Na kontrolę stanu technicznego (jedno światło i jeden z płynów eksploatacyjnych lub sygnał dźwiękowy) egzaminowany ma 5 minut. Maksymalny czas na właściwe podłączenie przyczepy wynosi 15 minut. Przy czym samochód (najczęściej jest to bus – VW Transporter lub Opel Vivaro/Movano) jest ustawiony obok przyczepy i najpierw sprawdzamy dwa elementy a następnie ustawiamy fotel, zagłówek, lusterka i zapinamy pas, a po odpaleniu silnika włączamy światła mijania.

Następnie podjeżdżamy do przodu i cofamy w kierunku przyczepy, przy czym zaczep nie musi być nad kulistą główką haka – ale nie dalej niż 0,5 m. W trakcie cofania możemy wyjść kilkakrotnie z auta, żeby się upewnić – czas 15 minut jest w zupełności wystarczający. Przed połączeniem wyłącz światła i silnik. Pamiętajmy o zwolnieniu hamulca postojowego lub zabraniu spod kół przyczepy klinów – łatwiej nam będzie połączyć. Najpierw linka zabezpieczająca, potem zaczep a następnie chowamy koło podporowe –  przewody elektryczne są ostatnie.  Teraz nie zapomnij o sprawdzeniu wszystkich  świateł w przyczepie – zarówno na egzaminie jak i w życiu codziennym przed jazdą.

Po części dotyczącej obsługi i sprzęgania pojazdów następuje jazda po placu manewrowym, a następnie w ruchu miejskim. Na placu manewrowym zdający musi wykonać płynną jazdę po łuku do przodu i zatrzymać się w odległości nie większej niż 1 metr od linii ograniczającej.  Cofanie do tyłu w czasie nie dłuższym niż 5 minut z możliwością ponawiania do przodu. Zatrzymujemy się przed linią końcową w odległości nie większej niż 1 metr – przy czym możemy opuścić pojazd max. 3 razy.

Następnie są dwa zadania wybierane losowo – parkowanie skośne, prostopadłe przodem lub tyłem oraz ruszanie na wzniesieniu. Obowiązkowe jest również rozprzęganie pojazdu od przyczepy (w maksymalnie 10 minut) po powrocie z miasta. Pamiętaj, że w ruchu drogowym obowiązuje zasada zmiany biegów w zakresie 1800-2600 obr./min. a także hamowanie silnikiem.

Rozprzęganie zestawu na egzaminie B+E w jakiej kolejności?

Jeśli podróże z przyczepą to Twoje marzenie, dzieli Cię od nich wyłącznie zdany egzamin. W szkole nauki jazdy w Poznaniu Szybki Bill odbędziesz niezbędny kurs kategorii B i przybliżysz się do swojego celu!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.