Jaki kask motocyklowy kupić?

Wybór kasku motocyklowego może się wydawać nie lada wyzwaniem. Jeśli jednak skupimy się na kilku kluczowych aspektach, bez trudu znajdziemy idealny model, który zapewni nam bezpieczeństwo podczas jazdy. Jaki zatem powinien być kask na motocykl?

Po pierwsze: dostosowany do stylu jazdy

Podstawowym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę podczas poszukiwań kasku na motocykl, jest jego przeznaczenie. Inny rodzaj kasku wybierzemy do jazdy terenowej czy sportowej, inny – na długie, ale raczej spokojne trasy, a jeszcze inny – do krótkich przejażdżek po mieście. Dopasowanie konkretnego modelu do stylu jazdy, jaki preferuje motocyklista, to podstawa. Kaski otwarte nie zapewnią wystarczającego bezpieczeństwa podczas szybkich, długich wypraw, podobnie jak kaski szczękowe nie będą komfortowym wyborem do jazdy miejskiej.

Po drugie: wytrzymały

Wybierając kask motocyklowy, warto zawsze zwracać uwagę na jego wykonanie oraz wytrzymałość. Czasami lepiej postawić na nieco droższe rozwiązanie, aby móc czuć się w trakcie jazdy bezpieczniej. Znaczenie mają więc m.in. materiały, z których wykonany jest kask czy jego poszczególne elementy, np. wizjer. Istotna jest również sama waga kasku. Jeżeli jest on bardzo ciężki, może zacząć ciążyć na głowie nawet po kilku minutach. To w przypadku długich wypraw może skutecznie odebrać przyjemność z jazdy. Jeśli jednak wybierzemy za lekki model, musimy liczyć się z jego mniejszą trwałością – solidna skorupa i pozostałe elementy nigdy nie ważą tyle, co „piórko”.

Po trzecie: oddychający

Ważną cechą kasku na motocykl jest także odpowiednia wentylacja. Model, który nie zapewnia wystarczającego przepływu powietrza, już po krótkim czasie będzie powodował dyskomfort w trakcie jazdy – zwłaszcza w cieplejsze dni i na długich trasach. Poszukując kasku, warto zatem wziąć pod uwagę fakt, czy zapewnia on prawidłową cyrkulację. Znaczenie ma w tym przypadku m.in. sama wyściółka – dobrze, jeśli odprowadza ona wilgoć. Wiele modeli umożliwia jednak wypinanie poszczególnych elementów w celu ich odświeżenia.

Rodzaje kasków motocyklowych

Poszukując kasku na motocykl, możesz wybierać spośród kilku jego rodzajów. Mowa o kaskach integralnych (zamkniętych), szczękowych, otwartych oraz off-road. Ostateczny wybór konkretnego modelu powinien zależeć przede wszystkim od preferowanego stylu jazdy. Kask integralny sprawdzi się doskonale podczas szybkiej, sportowej jazdy. Model szczękowy – w przypadku jazdy turystycznej, z kolei kask off-road – w trakcie jazdy w terenie. Kaski otwarte zapewniają znacznie mniejszą ochronę. Nadają się więc głównie do jazdy po mieście w raczej niewielkich prędkościach.

Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, z łatwością wybierzesz kask, który zagwarantuje Ci nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort podczas jazdy. A jeśli jeszcze nie masz prawa jazdy kat. A, w szkole nauki jazdy w Poznaniu – Szybki Bill – szybko odbędziesz całe szkolenie motocyklowe i otrzymasz wymarzone uprawnienia!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.