Prawo jazdy kat B –  czym można jeździć?

Mając tego typu dokument, można kierować nie tylko autem osobowym, ale także na przykład trójkołowcem, a nawet lekkim pojazdem dostawczym. Czym można jeździć jeszcze, mając prawo jazdy kategorii B? Zachęcamy do lektury.

Popularne prawko – uprawnienia

Zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii B lub też na, potocznie nazywane przez wielu, „prawko” daje przede wszystkim uprawnienia do kierowania samochodem osobowym. Zapisując się na kurs, wielu osobom zależy właśnie na tym, aby móc jeździć autem. Nic dziwnego, gdyż pojazd ten uważany jest za jeden z wygodniejszych środków transportu. Warto jednak wspomnieć, że prawo jazdy kategorii B pozwala na kierowanie też samochodem dostawczym i ciężarowym, którego całkowita, dopuszczalna masa nie przekracza 3,5 tony.

Wraz z upływem czasu, a także ze zmianami, jakie zaszły w prawie, osoby, które mają prawo jazdy kategorii B, posiadają znacznie więcej uprawnień. Jakich?

Kategoria B – pojazdy samochodowe

Prawo jazdy kategorii B uprawnia również do ciągnięcia przyczepy zarówno lekkiej, czyli do 750 kg, jak i cięższej. W drugim przypadku dopuszczalna masa pojazdu i przyczepy razem nie może jednak przekraczać 3,5 tony.

Warto też pamiętać o pewnych niuansach. Przykładowo kierowca 3,5 tonowego samochodu, ciągnącego przyczepę lekką (łączna waga zestawu do 4250 kg), nadal może mieć prawo jazdy kategorii B. Aby natomiast móc ciągnąć cięższą przyczepę i prowadzić zestaw pojazdów powyżej 3,5 tony trzeba mieć dodatkowe uprawnienia, czyli zdany egzamin z kategorii B+E lub też B + kod 96.

Kategoria B – pojazdy nie będące samochodami

Co ciekawe, kategoria B uprawnia także do prowadzenia ciągnika rolniczego i pojazdu wolnobieżnego. Osoby, które mają prawo jazdy kategorii B, mogą kierować również jednośladem z silnikiem o pojemności do 50 cm3 i o mocy do 4 kW, a także motocyklem z silnikiem o pojemności do 125 cm3, o mocy nieprzekraczającej 11 kW. Należy pamiętać, że stosunek mocy do masy własnej nie może przekraczać 0,1 kW/kg. W tym drugim przypadku osoba kierująca pojazdem musi mieć prawo jazdy kategorii B minimum 3 lata. Nie obowiązuje oczywiście limit pojemności, lecz mocy silników, jeżeli są one elektryczne.

Na koniec warto również wspomnieć, że każdy, kto zdał tak zwane „prawko” na samochód osobowy, może również kierować czterokołowcem i trójkołowcem. Trójkołowce muszą mieć homologację L5e, natomiast czterokołowce mogą być zarówno lekkie, jak i ciężkie.

Zapisując się na prawo jazdy kategorii B, warto wiedzieć, jakie będzie się miało uprawnienia tuż po zdanym egzaminie. A jest ich dość sporo, ponieważ dokument ten pozwala kierowcy na prowadzenie między innymi samochodu dostawczego do 3,5 tony, mniejszej oraz większej przyczepy, a także uprawnia do kierowania innymi pojazdami na przykład jednośladem czy też czterokołowcami i trójkołowcami.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.