Przyczyny wypadków motocyklowych w 2022 r. Jak jeździć motocyklem, aby uniknąć wypadków?

Liczba wypadków z udziałem motocyklistów każdego roku jest zatrważająca. Przyczyn tego zjawiska można doszukiwać się w wielu różnych aspektach – od ryzykownej jazdy po złe warunki na drodze. W celu poprawy tych statystyk trzeba działać wielotorowo. Bardzo ważna jest edukacja nie tylko motocyklistów, lecz także innych użytkowników ruchu drogowego. Osoby zainteresowane rozpoczęciem swojej motocyklowej przygody powinny przede wszystkim zdecydować się na kurs we właściwej szkole jazdy, w której instruktorzy przedstawią najbezpieczniejsze techniki prowadzenia motocykla.

Przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocyklistów

Jednoślady w naszym kraju zyskują coraz większą popularność. Może mieć to związek z napływaniem trendów z zachodu lub ociepleniem klimatu, przez które sezon motocyklowy jest z każdym rokiem coraz dłuższy. Niestety wzrost liczby motocykli na drogach wpływa także na statystyki wypadków drogowych z ich udziałem. Warto poznać najczęstsze przyczyny takich zdarzeń, aby móc ich unikać.

Co ważne, znaczna część wypadków z udziałem motocyklistów nie jest spowodowana przez nich samych, lecz innych użytkowników ruchu – głównie kierowców samochodów osobowych i ciężarowych. Do niebezpiecznych zdarzeń drogowych bardzo często dochodzi w wyniku niedostosowania się do przepisów lub nieumiejętnego wykonywania manewrów. Dotyczy to zarówno wypadków, za które odpowiedzialni są motocykliści, jak i tych spowodowanych przez innych kierowców.

Niedostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych również może skutkować niebezpiecznymi zajściami na szosie, tak samo jak niezachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami. Mimowolnie nasuwa się z tego względu wniosek, że za większość wypadków odpowiada nieznajomość lub nieprzestrzeganie przepisów drogowych oraz nierozważna jazda. Z tego względu niezwykle ważna jest edukacja – nie tylko samych motocyklistów, lecz także innych użytkowników ruchu. W 2022 roku z winy kierowców innych pojazdów niż motocykle najczęstszym powodem wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowy manewr skrętu, nieprawidłowa zmiana pasa ruchu oraz nieprawidłowe wyprzedzanie. Najczęściej kierowcy nie potrafią dostrzec w lusterkach motocyklistów oraz poprawnie ocenić ich odległość podczas zmiany pasa ruchu. Niestety nadmierna prędkość jednośladów ma w tym swój udział.

Wyższe mandaty miały podnieść bezpieczeństwo na drogach – czy skutecznie?

Ku rozgoryczeniu wielu kierowców, w 2022 roku doszło do nowelizacji taryfikatora punktów karnych oraz podwyższenia kwot mandatów. Z tego względu za niektóre przewinienia trzeba obecnie ponieść poważne konsekwencje. Zmianom uległ nie tylko sam taryfikator, lecz także system punktów karnych. W związku z tym utrata prawa jazdy jest znacznie bardziej prawdopodobna w wyniku złamania przepisów ruchu drogowego.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ogłosiła, że zwiększenie kwot mandatów wpłynęło na liczbę wypadków na drogach – oczywiście w pozytywny sposób. Przez obawę przed dotkliwymi karami finansowymi, kierowcy jeżdżą ostrożniej i wolniej. Wzrosły nie tylko kwoty mandatów za przekroczenie prędkości, lecz także między innymi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym oraz za wyprzedzanie przed przejściem i na przejściu dla pieszych.

Dzięki temu kierowcy samochodów oraz motocykliści są bardziej uważni i ostrożni, nie chcąc ryzykować otrzymaniem wysokiej kary finansowej lub utratą prawa jazdy. Takie rozwiązanie, przez niektórych oceniane jako drastyczne, wpłynęło na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na polskich drogach – nie tylko dla motocyklistów i kierowców innych pojazdów, lecz także dla innych użytkowników ruchu, takich jak piesi lub rowerzyści.

Z czego wynika zła opinia na temat motocyklistów w ruchu drogowym?

Sezon motocyklowy rozpoczyna się, gdy tylko odpuszczą zimowe mrozy i zacznie się rozpogadzać. To niebezpieczny moment na drogach – z wielu względów. W trakcie zimy stosuje się zupełnie inne techniki prowadzenia pojazdów niż w lecie, ponieważ styl jazdy należy dostosować do warunków panujących na drodze. Kierowcy samochodów w tych zimnych miesiącach tracą czujność, ponieważ z ulic znikają rowery i motocykle.

Dlatego na wiosnę należy zachować jeszcze większą czujność na drogach, na które powracają jednoślady. Kierowcy często denerwują się na wszechobecnych motocyklistów, ponieważ ich obecność wymaga wzmożonej uwagi. Niewielkich rozmiarów jednoślady często poruszają się z dużą prędkością i nietrudno jest ich nie zauważyć. Dlatego niektóre manewry wykonywane przez motocyklistów są szczególnie irytujące na drogach dla innych kierowców – np. wyprzedzanie samochodów środkowym pasem drogi oraz jazda środkiem pasa ruchu.

Ten ostatni aspekt większości motocyklistów uważa wręcz za potrzebny i prawidłowy, ale czy jest to zgodne z przepisami i czy faktycznie poprawia to bezpieczeństwu? Przepisy mówią wyraźnie: należy jeździć blisko prawej krawędzi jezdni. Znowu tutaj nasuwa się pytanie w jakich warunkach jedziemy i na jakiej drodze oraz czy jezdnia, którą jedziemy pozwala na bezpieczną jazdę? Jeżeli jedziemy powoli, turystycznie i delektujemy się wolnością na motocyklu, to jazda przy prawej krawędzi jezdni pozwala innym kierującym na właściwą ocenę sytuacji przed nami, czyli bezpieczniejsze wyprzedzanie i nie skupianie tylko wzroku na nas samych.

Nie należy jednak zapominać o tym, że drogi są dla wszystkich – zarówno dla samochodów osobowych i ciężarowych, jak i jednośladów. Statystyki jasno pokazują, że kierowcy samochodów nie są bez winy, a wręcz przeciwnie – odpowiadają za większy procent wypadków na naszych drogach. Niestety zdarzenia z udziałem motocyklistów, pomimo że są rzadsze, zwykle mają bardziej tragiczne skutki. Dlatego dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu każdy powinien przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Kształcenie przyszłych kierowców motocykli – kluczowa kwestia dla bezpieczeństwa

Każda osoba, która chce prowadzić pojazd mechaniczny, musi najpierw uzyskać stosowne uprawnienia. Dotyczy to zarówno samochodów osobowych i ciężarowych, jak i jednośladów. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej szkoły jazdy, w której odbędzie się kurs teoretyczny oraz praktyczny. Jego pierwsza część wprowadza kursantów w zasady ruchu drogowego, nakreśla jakie sytuacje mogą nas spotkać na drodze oraz przedstawia podstawową budowę pojazdu.

Szkolenie praktyczne jest rozszerzeniem wiedzy zdobytej podczas części teoretycznej oraz nauką jazdy wybranym rodzajem pojazdu. Składa się z przedstawienia podstawowych aspektów, takich jak ruszanie, czy hamowanie na specjalnym placu. Następnie wyrabianie właściwych nawyków: pozycja na motocyklu, właściwa pozycja głowy, kierowanie wzroku, reakcje na odruchy obronne, trzymanie rąk na kierownicy, balans ciała, zmiana biegów ze sprzęgłem i bez, hamowania awaryjne oraz hamowania z omijaniem przeszkody, techniki podnoszenia motocykli…no i oczywiście zadania egzaminacyjne. Następnie pod okiem instruktora kursant zaczyna jazdę na mieście i powinien także poza miastem, gdzie doskonali poznane techniki oraz uczy się wdrażać wiedzę teoretyczną o przepisach w życie. Odpowiednie przeszkolenie na tym etapie może zadecydować o stylu jazdy kierowcy w przyszłości, dlatego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drogach.

Sprawdzone szkoły jazdy i instruktorzy z powołaniem – nauka bezpiecznych technik prowadzenia motocykla

Włączanie się do ruchu drogowego jest zawsze związane z pewnym ryzykiem – nawet najbardziej wprawieni kierowcy nie mogą mieć pewności, że nie doświadczą niebezpiecznych sytuacji na drodze. Podczas kierowania pojazdem obowiązuje zasada ograniczonego zaufania – nigdy nie wiadomo, jak zachowa się inny uczestnik ruchu. Na kursie w szkole jazdy instruktor powinien przygotować przyszłego motocyklistę na okoliczność wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń, aby kursant nauczył się reagować na zagrożenia.

Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej szkoły jazdy. Podczas kursu motocyklista musi się nauczyć nie tylko jak nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji, lecz także jak chronić siebie, gdy inny uczestnik ruchu zachowuje się ryzykownie. Jest to szczególnie ważne, gdy spojrzymy na statystyki – większość wypadków z udziałem jednośladów jest spowodowana przez kierowców innych pojazdów. Zarówno motocykliści, jak i inne osoby na drodze powinny stosować się do obowiązujących przepisów i zachowywać czujność w każdych warunkach.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.