Rodzaje kasków motocyklowych

Kask to najważniejszy element ubioru każdego motocyklisty. Poszukując idealnego modelu, możemy zetknąć się z kilkoma jego rodzajami. Ostateczny wybór zależy m.in. od stylu naszej codziennej jazdy. Jaki kask wybrać, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo i komfort?

Kaski integralne

Jednym z najczęściej wybieranych kasków motocyklowych są kaski integralne, nazywane również zamkniętymi. Ich dużym atutem jest uniwersalność – sprawdzają się one zarówno podczas jazdy miejskiej czy turystycznej, jak i sportowej, na krótszych i długich trasach. Zazwyczaj sięgają po nie miłośnicy tzw. ścigaczy. Kask integralny składa się z jednego elementu i zabezpiecza całą głowę oraz szczękę. Wielu ekspertów uważa, że zapewnia on najlepszą ochronę – nie tylko przed urazem, ale i przed wiatrem. Co więcej, kaski integralne gwarantują bardzo dobre wyciszenie nawet podczas wyjątkowo dynamicznej jazdy.

Kaski szczękowe

Innym rodzajem kasku na motocykl są kaski szczękowe – inaczej półotwarte – o charakterystycznej dwuelementowej konstrukcji. Umożliwiają one wygodne podnoszenie części szczękowej – to jeden z powodów, dla których sięgają po nie głównie motocykliści-turyści. W przypadku tego rodzaju kasku nie ma bowiem potrzeby jego każdorazowego zdejmowania, np. podczas rozmowy na stacji benzynowej – wystarczy uchylić ruchomy element. Modele szczękowe są cięższe od kasków integralnych, jednak poziom wygody i bezpieczeństwa, jaki zapewniają, spełnia oczekiwania większości motocyklistów.

Kaski otwarte

Wśród kasków motocyklowych znajdziemy również kaski otwarte, będące dobrym wyborem zwłaszcza do jazdy po mieście lub na krótkich odcinkach. Najczęściej wybierają je osoby poruszające się skuterem lub motorowerem. W przypadku długich tras mogą one powodować dyskomfort związany z poziomem hałasu. Lekki kask otwarty nie zapewnia tak dobrej ochrony jak inne jego rodzaje – ze względu na swoją konstrukcję jest on polecany głównie do jazdy w niewielkich prędkościach. Kaski otwarte posiadają najczęściej długą szybę zasłaniającą całą twarz, jednak nie chronią samej szczęki. Ich atutem jest jednak bez wątpienia duża wygoda noszenia. Popularnym kaskiem otwartym jest tzw. orzeszek – niestety, zapewnia on motocykliście minimalną ochronę.

Kaski off-road

Kolejny typ kasków na motocykl to kaski off-road. Stanowią one obowiązkowy element wyposażenia motocyklistów preferujących jazdę w terenie. Kaski off road wyróżniają się na tle pozostałych rodzajów długą szczęką oraz wysuniętym daszkiem. Mimo że zazwyczaj nie są one wyposażone w szybkę, skutecznie chronią twarz przed błotem, pyłem czy piaskiem podczas jazdy po trudnym terenie. Ich cechą charakterystyczną jest ponadto wyjątkowo niska waga. Posiadają one także dużą ilość specjalnych wywietrzników, zapewniających odpowiednią wentylację. W przypadku kasków off-road niezbędnym elementem są dodatkowe gogle, mające chronić oczy i twarz.

Jeśli planujesz prawo jazdy na motor, odpowiednio dopasowany kask to pierwszy element ubioru, o jakim powinieneś pomyśleć. Dopasuj jego rodzaj do stylu jazdy, jaki Cię interesuje, i zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.