Rodzaje przyczep, które można ciągnąć w ramach kategorii B prawa jazdy

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów o masie całkowitej do 4250 kilogramów. Za pojazdem kierowca może ciągnąć kilka rodzajów przyczep – na co decyduje się wiele osób, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Kiedy kategoria B jest wystarczająca, a w jakiej sytuacji konieczne okaże się uzyskanie dodatkowych uprawnień?

Dopuszczalna masa całkowita samochodu i przyczepy

Decydując się na ciągnięcie przyczepy, kierowca powinien brać pod uwagę zarówno posiadaną kategorię prawa jazdy, jak i ograniczenia konkretnego pojazdu samochodowego. Jego masa całkowita widnieje w pozycji F.2 w dowodzie rejestracyjnym. Maksymalna masa całkowita ciągniętej przyczepy znajduje się z kolei w pozycji O.2. Co istotne, przyczepa wraz z zawartością nie może być cięższa niż pojazd, który ją ciągnie.

Przyczepa lekka

Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B ma prawo do kierowania zespołem pojazdów, na który składają się samochód o DMC do 3,5 tony oraz przyczepa lekka ważąca maksymalnie 750 kilogramów – a mowa o przyczepie lekkiej bez hamulca. Maksymalny ciężar takiego zestawu nie może przekraczać 4250 kilogramów.

Przyczepa inna niż lekka

Prawo jazdy kategorii B uprawnia także do holowania przyczepy innej niż lekka o DMC powyżej 750 kilogramów, o ile DMC całego zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 tony. Co więcej, rzeczywista masa przyczepy nie może być wyższa niż rzeczywista masa całkowita pojazdu ciągnącego. Przyczepa powinna posiadać ponadto hamulec najazdowy. Jeżeli masa całkowita obydwu pojazdów mieści się w granicach 3500-4250 kilogramów, niezbędne jest uzyskanie do prawa jazdy tzw. kodu 96. Należy wówczas zdać w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego egzamin państwowy wyłącznie w części praktycznej.

Przyczepa kempingowa o określonej wadze

Po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B kierowca może ciągnąć przyczepę kempingową o konkretnej masie całkowitej. Popularne przyczepy wakacyjne małej lub średniej wielkości ważą zazwyczaj około 1,2-1,5 tony – w połączeniu z większością pojazdów samochodowych łączna masa zestawu najczęściej nie przekracza 3500 kilogramów. Wówczas możliwe jest holowanie tego typu przyczepy bez konieczności posiadania dodatkowych uprawnień.

A co z zespołami pojazdów od 3,5 do 7 ton?

W sytuacji, gdy DMC zespołu pojazdów z przyczepą ciężką ma wynosić od 3,5 tony do 7 ton, kierowca musi rozszerzyć swoje prawo jazdy do kategorii B+E. Zajęcia praktyczne obejmują w takim przypadku tylko 15 godzin, po których odbywa się egzamin państwowy. Uprawnienia umożliwiają ciągnięcie dużych przyczep – także samochodem większych rozmiarów.

Marzysz o wakacyjnych podróżach z przyczepką na drugi koniec kraju? A może zwyczajnie chcesz uniezależnić się od komunikacji miejskiej i określonych z góry harmonogramów jazdy? Czeka na Ciebie nauka jazdy w Poznaniu w szkole Szybki Bill! Nasi doświadczeni instruktorzy dołożą wszelkich starań, abyś w krótkim czasie uzyskał uprawnienia, które pozwolą Ci spełniać marzenia związane z jazdą.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.