Ruszanie na wzniesieniu na kursie kategorii B prawa jazdy

Kiedy instruktor powinien zacząć uczyć ruszania na wzniesieniu?

Na nasze kursy prawa jazdy trafiają osoby w różnym przedziale wiekowym.  Począwszy od początkujących bez żadnej wiedzy teoretycznej jak i praktycznej, aż  po osoby bardziej zaawansowane. Mieliśmy także okazję szkolić adeptów, którzy posiadali licencję kierowcy rajdowego. W każdym przypadku instruktor nauki jazdy powinien sprawdzić na jakim poziomie kursanci posługują się sprzęgłem podczas ruszania na wzniesieniu już na początku szkolenia.

To właśnie to ćwiczenie decyduje później o tym jak osoba prowadząca pojazd wyczuwa sprzęgło. Pamiętajmy, że wyczuwalność dalej wpływa na adaptację kierowcy do nowego samochodu, którym pierwszy raz jedzie.  Tym samym decyduje o płynności jazdy, ekonomicznej jeździe i bezpieczeństwie. Moment wyczuwania tzw. „półsprzęgła” ma także ogromny wpływ na parkowanie pojazdu w późniejszym etapie szkolenia. Czyli sterowanie pojazdem w taki sposób aby nie dopuścić do np. uderzenia kołem w krawężnik i tym samym uszkodzenia opony lub felgi.

Kolejnym atutem ćwiczenia ruszania na wzniesieniu jest radzenie sobie w późniejszych sytuacjach stresogennych np. kiedy ruszamy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną a samochód stoi na pochyłej. Ruszanie z hamulca postojowego (dawniej ręcznego) znacznie przyspiesza ten proces, jeżeli pierwszy bieg został już wrzucony i oczekujemy na zmianę świateł, to moment wciśnięcia sprzęgła oraz wrzucenia biegu mamy już za sobą a to powoduję znacznie skrócenie czasu ruszania pojazdem. Czy nauka jazdy z wciśniętym sprzęgłem na każdych światłach bądź wzniesieniu przyspieszy proces uszkodzenia docisku sprzęgła? Stanowczo odpowiemy na to pytanie że: może ale nie ma to absolutnie znaczenia na żywotność sprzęgła. W naszej szkole jazdy pokonywaliśmy na fabrycznym sprzęgle ok 130 do 150 tysięcy km, jeżdżąc wtedy Renault Clio III – ilość kilometrów mówi sama za siebie.

Jak powinno to wyglądać?

Z całą pewnością należy postawić na  systematykę, stopniowanie trudności i konsekwencje.  Bardzo ważny jest sposób omówienia i prezentacja ćwiczenia a także zwrócenie uwagi na drobne szczegóły w wykonywanym zadaniu.

Ćwiczenie „ruszanie na wzniesieniu” na egzaminie na prawo jazdy polega na wjeździe pojazdem na tzw. górkę. Następnie musisz unieruchomić pojazd przy pomocy hamulca postojowego. Potem czeka na Ciebie ten najgorszy moment kiedy emocje łączą się ze stresem. Mowa oczywiście o ruszaniu z miejsca do przodu w taki sposób aby samochód nie cofnął się o więcej niż 20cm. Silnik nie powinien zgasnąć a koła nie powinny się „kręcić w miejscu”.

Sugerowana kolejność ćwiczenia:

  1. Zacznijmy od ruszania z „dwójki” lub trzeciego biegu na prostej i równej powierzchni, przy użyciu samego sprzęgła bez gazu. Jeżeli to ćwiczenie nam wychodzi to znaczy że jesteśmy już w połowie przygotowani do kolejnych ćwiczeń.
  2. Wjeżdżamy na wzniesienie, wciskając sprzęgło, hamulec roboczy i zaciągamy hamulec ręczny (postojowy) i wrzucamy bieg neutralny. Jeżeli po odpuszczeniu roboczego pojazd się nie stacza to znaczy że hamulce działają.
  3. Wciskamy ponownie sprzęgło i wrzucamy „jedynkę”.
  4. Popuszczamy sprzęgło żeby wyczuć moment tzw. „półsprzęgła” – kiedy obroty spadają to właśnie ten moment.
  5. Dodajemy gazu i staramy się aby obroty silnika sięgały ok 2,5 tys.
  6. Teraz czas na zwolnienie hamulca – chwytamy dźwignię.  Wciskamy zapadkę (jedyny przycisk na końcu dźwigni) lekko najpierw unosząc a potem opuszczamy do samego końca.
  7. Bardzo ważne aby w tym momencie zachować równowagę. Należy przytrzymać stopę na pedale sprzęgła i delikatnie dodać „gazu”.  Pojazd w tym momencie zaczyna powoli ruszać i możemy kontynuować ćwiczenie lub dalszą jazdę.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.