Używanie kierunkowskazów na rondzie – kiedy i dlaczego?

Podczas jazdy przez skrzyżowanie o ruchu okrężnym obowiązują nieco inne zasady związane ze stosowaniem kierunkowskazów niż w przypadku klasycznych skrzyżowań. Na tzw. rondzie nie sygnalizujemy bowiem jazdy w lewo – mimo że pozornie poruszamy się właśnie w tę stronę. Kiedy należy zatem włączyć kierunkowskaz, a kiedy powinno się z niego zrezygnować? Sprawdźmy!

Kiedy należy używać kierunkowskazów?

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierunkowskaz podczas jazdy należy włączyć w dwóch przypadkach. Pierwszy z nich to zmiana zajmowanego pasa ruchu. Drugi to z kolei zmiana kierunku jazdy, czyli skręt w lewo lub w prawo, kiedy istnieją alternatywne możliwości jazdy w innym kierunku.

Lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo – tak czy nie?

Niekiedy zdarza się, że kierowcy włączają lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo. Chcą w ten sposób zasygnalizować osobom jadącym za nimi, że nie zamierzają zjeżdżać ze skrzyżowania pierwszym zjazdem. Jednak zachowanie zgodne z przepisami ruchu drogowego zależy od tego czy przed rondem są wyznaczone pasy w danym kierunku, tzn. czy na pasie ruchu jest np. strzałka w lewo – wtedy sygnalizujemy lewym kierunkowskazem. Jeżeli przed rondem nie ma wyznaczonych pasów ruchu – nie włączamy lewego kierunkowskazu – stosujemy się do przepisów ogólnych, czyli zamierzając skręcić w lewo zbliżamy się lewej krawędzi jezdni lub zajmujemy lewy skrajny pas ruchu w danym kierunku przed wjazdem na rondo. Następnie objeżdżamy rondo w jedynym możliwym kierunku i wyjeżdżając z ronda zajmujemy prawy pas ruchu sygnalizując prawym kierunkowskazem.

Lewy kierunkowskaz a jazda po rondzie – o nim zapominamy

Niektórzy kierowcy używają w trakcie jazdy po rondzie lewego kierunkowskazu, sugerując się tym, że poruszają się cały czas w lewo. Jest to pomocne dla innych kierujących tzn. taka obserwacja toru jazdy pojazdu jadącego przed nimi. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju i konstrukcji ronda. Jeżeli jest to rondo z kilkoma pasami ruchu i na wylocie każdego zjazdu istnieje możliwość zajęcia więcej niż jednego pasa ruchu w danym kierunku to używanie lewego kierunkowskazu jest jak najbardziej uzasadnione i potrzebne.

Kierunkowskaz przed wyjazdem z ronda

Podczas jazdy po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, kierunkowskaz włączamy wyłącznie w przypadku zjazdu z ronda. Tylko wtedy zmieniamy bowiem kierunek ruchu – to właśnie dlatego wcześniej nie ma najmniejszej potrzeby używania kierunkowskazów. Należy pamiętać, że zjazd sygnalizujemy kierunkowskazem prawym, po minięciu zjazdu poprzedniego. Natomiast używanie prawego kierunkowskazu przy zjeździe z ronda na którym ruch jest kierowany sygnalizacją świetlną i z pasa ruchu który prowadzi na wprost – jest całkowicie bez sensu.

Zmiana pasa ruchu na rondzie – prawy kierunkowskaz

Prawego kierunkowskazu użyjemy na rondzie również w przypadku, gdy jest to skrzyżowanie z więcej niż jednym pasem ruchu. Wówczas podczas zjazdu na prawy pas również jesteśmy zobowiązani do sygnalizacji manewru prawym kierunkowskazem.

Chcesz poznać przepisy ruchu drogowego i zacząć samodzielnie przemierzać rozmaite trasy? Czekamy na Ciebie w szkole jazdy Szybki Bill! Nauka jazdy w Poznaniu w naszym ośrodku szkolenia kierowców pozwoli Ci zdobyć wymarzone prawo jazdy kategorii B lub prawo jazdy na motocykl – a to tylko dwie spośród wielu możliwości. Zapisz się na kurs i zacznij naukę razem z nami – po odbytym szkoleniu zasady używania kierunkowskazów na rondzie staną się dla Ciebie prawdziwą pestką.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.