Wybór właściwych rękawic motocyklowych

Dobrej jakości rękawice stanowią podstawowy element ubioru motocyklisty – tuż obok kasku motocyklowego. To właśnie one chronią dłonie przed urazami w razie upadku lub kolizji – ich odpowiednie dopasowanie jest więc niezwykle ważne. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając rękawice motocyklowe?

Przeznaczenie rękawic

Profesjonalne rękawice motocyklowe możemy podzielić na kilka rodzajów w zależności od ich przeznaczenia. Do wyboru mamy m.in. rękawice sportowe, miejskie, turystyczne oraz off-road. Pierwsze z nich, wyposażone w dużą ilość ochraniaczy, stosowane są w przypadku większych prędkości i twardego podłoża o bardzo dobrej przyczepności. Ważne, aby zapewniały one odpowiednią wentylację i idealne wyczucie kierownicy. Rękawice turystyczne stosuje się z kolei na niższych prędkościach, jednak zazwyczaj trasy trwają wiele godzin – powinny one zapewniać jeszcze większy komfort niż modele sportowe. Istotna jest w tym przypadku także ochrona przed zimnem czy opadami. Rękawiczki przeznaczone do jazdy crossowej nadają się wyłącznie do jazdy po miękkim podłożu – nie są one w stanie wystarczająco ochronić dłoni na twardych powierzchniach i przy wysokich prędkościach. Ich atutem jest jednak duża wytrzymałość, kompaktowe rozmiary i nietypowy system ochraniaczy. Rękawiczki motocyklowe miejskie są natomiast krótsze i znacznie cieńsze od pozostałych rodzajów – najczęściej wykorzystuje się je na krótkich trasach.

Materiały i wzmocnienia rękawic

Duże znaczenie ma również sam materiał, z którego wykonane są rękawice. Bazę stanowi najczęściej skóra naturalna – m.in. kangurza, bydlęca lub kozia. Materiał rękawiczek powinien posiadać właściwości antypoślizgowe i – przede wszystkim – zapewniać odpowiedni przepływ powietrza. Ma to znaczenie zwłaszcza w ciepłe letnie dni oraz podczas jazdy na dłuższych odcinkach. Rękawice na motocykl powinny ponadto posiadać wysokiej jakości usztywnienia na mankietach oraz wzmocnienia na kostkach, palcach czy wewnętrznej stronie dłoni.

Odpowiedni rozmiar rękawic

Niezwykle ważny w przypadku rękawic na motocykl jest prawidłowy dobór ich rozmiaru. Muszą one idealnie pasować do dłoni motocyklisty – tak, aby mógł on swobodnie poruszać palcami i czuć się komfortowo podczas długich tras. Jeżeli szwy rękawic wbijają się pod paznokcie, warto wybrać większy rozmiar, z kolei jeśli materiał na powierzchni rękawiczek marszczy się i zwija – lepiej postawić na mniejszą parę. Przymierzając rękawice motocyklowe, dobrze jest wypróbować je na motorze w salonie, zaciskając manetkę czy naciskając hamulec. Jeżeli już na etapie przymierzania konkretna para powoduje dyskomfort, warto kontynuować poszukiwania.

Jeśli właśnie zdałeś prawo jazdy kat. A lub chcesz rozpocząć szkolenie motocyklowe, zakup rękawic motocyklowych to wyjątkowo ważny krok przygotowań do jazdy. Biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, bez trudu znajdziesz rękawiczki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo i komfort podczas motocyklowych przejażdżek!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.