Czy możemy wyjechać na miasto bez zaliczenia placu?

Egzamin na prawo jazdy kategorii A w Poznaniu w ruchu drogowym rozpoczynamy dopiero po zdaniu wszystkiego na placu manewrowym. Osoba egzaminowana musi zdać wszystko na placu tak, aby egzaminator mógł stwierdzić, że nie zagraża ona bezpośrednio życiu jak i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

Ta część polega na włączeniu się do ruchu drogowego i wykonywaniu odpowiednich poleceń egzaminatora. W trakcie jazdy egzaminator jedzie samochodem za motocyklem egzaminacyjnym i wydaje polecenia , które nie mogą być sprzeczne z przepisami ruchu drogowego. Polecenia są wydawane przez krótkofalówkę, bez możliwości rozmowy czy informacji zwrotnej. Zadania nie są bardzo skomplikowane, jednak należy je robić ostrożnie oceniając sytuację jaka znajduje się na drodze.

Jakie zadania nasz czekają?
Jakie manewry?

Do najczęstszych manewrów należą: wymijanie, omijanie oraz wyprzedzanie. Jeżeli cokolwiek omijamy lub wyprzedzamy na egzaminie, to pamiętajmy, że kierunkowskazów powinniśmy używać wtedy kiedy zmieniamy pas ruchu lub kiedy najeżdżamy na linie, natomiast w obrębie jednego pasa ruchu nie używamy. Należy również pamiętać, że prędkość pojazdu w kategorii A nie może przekraczać 50km/h w obszarze zabudowanym, nie dotyczy sytuacji kiedy prędkość jest podwyższona np. do 70 km/h. Kolejnym manewrem jest zmiana pasu ruchu a także skręt w prawo i w lewo oraz zawracanie na skrzyżowaniu. Ważnym elementem jest hamowanie awaryjne ( na znak egzaminatora należy wcisnąć sprzęgło i dwa hamulce jednocześnie) i hamowanie planowane od prędkości 50km/h do zatrzymania się w wyznaczonym miejscu. Będzie to jednak zlecone na placu manewrowym.

Jeśli chcesz zdawać egzamin motocyklem Ośrodka Szkolenia Kierowców, to musi on spełniać odpowiednie kryteria. Motocykl musi być sprawny oraz posiadać ważne badanie techniczne i ubezpieczenie AC, OC i NNW a co najważniejsze musi być podstawiony na 3 godziny wcześniej przed egzaminem.

Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym warunkiem do rozpoczęcia egzaminu na prawo jazdy kategorii A jest odpowiedni strój jaki powinna posiadać osoba egzaminowana. W tym celu należy mieć odpowiednie obuwie, długie spodnie, zapinaną kurtkę i najważniejsze rękawice ochronne. Nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu bez spełnienia tego warunku.
Dlatego zanim wybierzesz się na egzamin upewnij się dokładnie czy Twój strój jest odpowiedni.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.