Zadania w ruchu drogowym – kat. A prawa jazdy

Czy możemy wyjechać na miasto bez zaliczenia placu?

Egzamin na prawo jazdy kategorii A w Poznaniu w ruchu drogowym rozpoczynamy dopiero po zdaniu wszystkiego na placu manewrowym. Osoba egzaminowana musi zaprezentować zadania na placu tak, aby egzaminator mógł stwierdzić, że nie zagraża ona bezpośrednio życiu jak i zdrowiu uczestników ruchu drogowego.

Ta część polega na włączeniu się do ruchu drogowego i wykonywaniu odpowiednich poleceń egzaminatora. W trakcie jazdy egzaminator jedzie samochodem za motocyklem egzaminacyjnym. Jego polecenia nie mogą być sprzeczne z przepisami ruchu drogowego. Będzie mówić dość głośno przez krótkofalówkę, bez możliwości rozmowy czy informacji zwrotnej. Zadania nie są bardzo skomplikowane, jednak należy je robić ostrożnie oceniając sytuację jaka znajduje się na drodze.

Zadania w w ruchu drogowym na kategorię A prawa jazdy

Najczęściej występujące manewry na drodze

Do najczęstszych manewrów należą: wymijanie, omijanie oraz wyprzedzanie. Jeżeli cokolwiek omijamy lub wyprzedzamy  to pamiętajmy o właściwym użyciu kierunkowskazów.  Powinieneś ich używać kiedy zmieniasz pas ruchu lub najeżdżamy na linie.  Natomiast zmiana pozycji pojazdu na jezdni w obrębie jednego pasa ruchu, tutaj kierunkowskazów nie używamy.

Pamiętaj również żeby utrzymać właściwą prędkość motocykla na egzaminie kategorii A. Nie możesz przekraczać 50km/h na obszarze zabudowanym, nie dotyczy to sytuacji kiedy prędkość jest podwyższona np. do 70 km/h.

Kolejnym manewrem jest zmiana pasu ruchu a także skręt w prawo i w lewo oraz zawracanie na skrzyżowaniu. Ważnym elementem jest hamowanie awaryjne. Na znak egzaminatora należy wcisnąć sprzęgło i dwa hamulce jednocześnie. Hamowanie do zatrzymania w wyznaczonym miejscu, nie musisz jechać od prędkości 50km/h, może być mniej. To zadanie może być na placu manewrowym, ale również w ruchu drogowym

Jeśli chcesz zdawać egzamin motocyklem Ośrodka Szkolenia Kierowców, to musi on spełniać odpowiednie kryteria. Motocykl musi być czysty i sprawny  oraz posiadać ważne badanie techniczne.  Koniecznym elementem jest ubezpieczenie AC, OC i NNW. Szkoła jazdy podstawia do WORDu na 3 godziny wcześniej przed egzaminem.

Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym warunkiem do rozpoczęcia egzaminu na prawo jazdy kategorii A jest odpowiedni strój jaki powinna posiadać osoba egzaminowana. W tym celu należy mieć odpowiednie obuwie, długie spodnie, zapinaną kurtkę i najważniejsze rękawice ochronne. Nie zostaniemy dopuszczeni do egzaminu bez spełnienia tego warunku.
Dlatego zanim wybierzesz się na egzamin upewnij się dokładnie czy Twój ubiór motocyklowy jest odpowiedni. Pamiętaj, że Egzaminatorzy to także motocykliści i zwracają uwagę na bezpieczeństwo.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.