ZADANIA EGZAMINACYJNE NA PLACU KAT. A

Udając się na egzamin na kat. A, A1, A2 i AM  powinniśmy mieć ze sobą swój kask, który będzie już dopasowany i poprawi nasz komfort psychiczny. Jeżeli nie posiadamy kasku, to weźmy ze sobą chociaż kominiarkę. Rękawice, buty za kostkę, długie spodnie i zapinana kurtka również będzie nam potrzebna.

Początek egzaminu praktycznego na placu dla prawa jazdy kategorii A nie różni się niczym szczególnym od egzaminu dla kategorii B. Również czekamy na wywołanie naszego imienia i nazwiska w poczekalni Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Po usłyszeniu swoich danych udajemy się do egzaminatora wraz z dokumentem tożsamości (dowód osobisty, paszport lub karta pobytu).

Będąc już na placu zostaniemy poinformowani, jakie elementy stanu technicznego pojazdu mamy sprawdzić. Na wykonanie zadania jest przeznaczone maksymalnie pięć minut. Osoba zdająca egzamin kategorii A, A1, A2 i AM podczas przygotowania do jazdy powinna:

Kolejnym zadaniem z  egzaminu na prawo jazdy jest sprawdzenie dwóch losowo wybranych elementów:

Następnie należy zdjąć pojazd z podpórki i przemieścić go na wyłączonym silniku w wyznaczonym stanowisku i  postawić go z powrotem na podpórce. Przy wykonaniu tego zadania nie możemy wyjechać kołem poza wyznaczone linie i nie więcej jak trzy zmiany kierunku przemieszczenia motocykla.

Kiedy już wykonaliśmy prawidłowo w/w zadania to przychodzi moment aby wsiąść na motocykl i ustawiamy lusterka oraz włączamy silnik.

Przed ruszeniem – przy każdym zadaniu, najważniejsze aby upewnić się o możliwości ruszenia (głową należy skręcić w lewo i prawo i popatrzeć również w lusterkach).

Kolejne zadania na egzaminie na kat. A, A2 i A1 to:

  1.  Pięciokrotny przejazd po łukach w kształcie cyfry osiem i tutaj trzeba uważać, aby nie najechać na linię ciągłą, nie podeprzeć się nogami lub nie potrącić słupka. Jeżeli motocykl zgaśnie to mamy jeszcze jedną próbę.
  2.  Slalom wolny, czyli dwukrotny przejazd pomiędzy pięcioma bramkami
  3. Slalom szybki – jeden przejazd – to zadanie polega na  przejechaniu przez dwie oddalone od siebie bramki, między którymi stoją w jednakowych odległościach trzy pachołki. Ważne, aby przejazdy odbywały się na drugim lub trzecim biegu, a średnia prędkość przejazdu nie może być mniejsza niż 30 km/h. Jeżeli pierwszą próbę przejedziesz zbyt wolno – wówczas zadanie można powtórzyć.
  4. Ominięcie przeszkody raz z lewej i raz  z prawej strony tak, aby zaprezentować umiejętność przeciwskrętu w lewo i w prawo,  pomiędzy dwoma bramkami. Prędkość musi być co najmniej 50 km/h podczas wjazdu przez pierwszą bramkę. Najlepiej wjeżdżać z prędkością 55km/h.
  5. Hamowanie awaryjne z prędkości 50 km/h. Przy tym zadaniu należy hamować przednim i tylnym hamulcem na wciśniętym sprzęgle.
  6. Hamowanie do zatrzymania w wyznaczonym miejscu z dowolnej prędkości, przy czym zatrzymanie motocykla musi być w miejscu wskazanym przez egzaminatora. W niektórych WORDach to zadanie realizowane jest w ruchu drogowym.

Ostatnim zadaniem, z jakim będziemy musieli się zmierzyć jest ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu. Wjeżdżamy pojazdem na wzniesienie i zatrzymujemy się przed linią ciągłą, przytrzymując hamulec tylni – nożny. Możesz ruszać także z przedniego hamulca, ale jest to zdecydowanie trudniejsze. Przy ruszaniu motocykl nie powinien się cofnąć dalej niż 20 centymetrów i silnik nie powinien zgasnąć.

Po prawidłowym wykonaniu „wzniesienia” wyjeżdżamy na miasto.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.