Budowa motocykla torowego (sportowego na tor asfaltowy)

Popularność jazdy motocyklem po torze cieszy się coraz większą popularnością wśród fanów przysłowiowych dwóch kółek. Dziś przyjrzymy się bliżej motocyklom torowym oraz ich wyróżnikom i charakterystycznej budowie. Z czego składa się sportowy jednoślad na tor asfaltowy?

Motocykl torowy – czyli jaki?

Motocykl torowy to – jak wskazuje sama jego nazwa – jednoślad przeznaczony do treningów na torze. Można zakupić go w gotowej wersji lub skonstruować samodzielnie, opierając się na częściach do motocykla drogowego. Drugi sposób może zapewnić ogromną satysfakcję – często jednak wiąże się też ze sporymi wydatkami. Podstawowe przeróbki nie muszą kosztować wiele, jednak zaawansowane modyfikacje motocykla generują już duże koszty – niejednokrotnie nawet większe niż wartość jednośladu. Decydując się na wariant torowy, nierzadko trzeba także liczyć się z koniecznością rezygnacji z jazdy po drogach. Można jednak postawić na rozwiązanie, które pozwoli na legalną i przyjemną jazdę zarówno po torze, jak i po ulicach.

Budowa motocykla sportowego na asfaltowy tor

W motocyklach przystosowanych do jazdy na torze znajdują się zazwyczaj biegi odwrotnie niż w drogowych motocyklach. Pierwszy bieg jest w górę i reszta w dół – jest to zdecydowanie wygodniejsze, zwłaszcza szybka redukcja biegów. Specjalne przewody hamulcowe w oplocie ze stali – dzięki nim siła hamowania jest przekazywana na tłoczki bez ryzyka wycieku czy pęknięcia. Motocykle torowe posiadają też m.in. quickshiftery – manualne przekładnie ze zautomatyzowanym sprzęgłem, amortyzatory, moduły zapłonowe oraz wyświetlacze biegów. Jednym z istotnych elementów motocykla na tor są też specjalne owiewki torowe – zazwyczaj z włókna szklanego. Dobrze jeśli w komplecie z owiewkami znajduje się szyba typu racing – taki zestaw wpływa pozytywnie na przepływ powietrza w sportowej pozycji. Tak zwane crash pady redukują ryzyko uszkodzenia motocykla podczas ewentualnych niewielkich upadków, a regulowane sportowe sety – umożliwiają dopasowanie wysokości podnóżków do wzrostu i pozycji kierowcy. Popularne antypoślizgowe naklejki (stomp-gripy) na zbiornik przeciwdziałają z kolei ślizganiu się kierowcy podczas intensywniejszego hamowania. Niektórzy uważają, że niszczą spodnie, chyba kwestia tego jak się jeździ i z czego zrobiony grip. Dzięki wszystkim tym częściom i akcesoriom jazda po asfaltowym torze jest jeszcze łatwiejsza i przyjemniejsza.

Jakie modyfikacje samodzielnie warto wykonać?

Zakup motocykla torowego – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup motocykla torowego od byłego pasjonata jazdy po torze, warto zwrócić szczególną uwagę na stan poszczególnych części. Kupno takiego jednośladu powinno być jeszcze bardziej przemyślane niż zakup modelu drogowego – motocykle torowe są zdecydowanie mocniej eksploatowane. To niezwykle ważne, aby upewnić się, że poszczególne elementy oraz podzespoły w dalszym ciągu są w dobrym stanie. Zwłaszcza silnik, który przy ciągłej torowej eksploatacji przez zawodników wytrzymuje ok 11000 – 15000 km.

Jeśli chcesz zrobić motocyklowe prawo jazdy w Poznaniu, w naszej szkole jazdy Szybki Bill sprawnie przejdziesz cały kurs i uzyskasz niezbędne uprawnienia. Sprawdź naszą ofertę  https://szybkibill.net/kursy/kurs-na-prawo-jazdy-kat-a/

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.