Wyzwania w prowadzeniu zestawu pojazdów: samochód osobowy z przyczepą

Jazda samochodem osobowym z przyczepą – zarówno lekką, jak i kempingową – niesie ze sobą wiele ryzyka na drodze.  O czym szczególnie należy pamiętać, wybierając się w podróż z przyczepą?

Ograniczona widoczność

Podczas prowadzenia zespołu pojazdów z autem osobowym i przyczepą kempingową kierowca ma znacznie bardziej ograniczoną widoczność. Przyczepy są bowiem często dużo szersze niż samochód. Aby zapobiec niechcianym kolizjom czy uderzeniu w obiekt, na czas podróży warto zainwestować w dodatkową parę lusterek. Po zamontowaniu na lusterkach bocznych zwiększają one widoczność do tyłu, wpływając tym samym na bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy.

Ryzyko wypadnięcia z pasa ruchu

Gwałtowne hamowanie lub zbyt ostre pokonywanie zakrętów może skutkować nawet wypadnięciem przyczepy z odpowiedniego pasa ruchu – zwłaszcza jeśli jest ona nierównomiernie obciążona. Prowadząc zespół pojazdów, warto więc zawsze pamiętać o płynnej jeździe i delikatnym wciskaniu pedału hamulca. W trakcie jazdy z przyczepą wydłuża się też droga hamowania – to kolejna rzecz, którą należy mieć z tyłu głowy, gdy zamierzamy wcisnąć gaz i jechać z prędkością ponad przepisową.

Mniejsze prędkości jazdy

Decydując się na jazdę z przyczepą, warto pamiętać, że na niektórych drogach kierowcę obowiązuje niższa prędkość jazdy. W przypadku dróg ekspresowych oraz autostrad jest to maksymalnie 80 km/h – a to duża różnica w stosunku do prędkości samochodów osobowych. Poza obszarem zabudowanym zespołem pojazdów można kierować z prędkością max. 80 km/h na drogach dwujezdniowych i 70 km/h na drogach jednojezdniowych. W terenie zabudowanym kierowców ciągnących przyczepy  nie dotyczą zwiększone dopuszczalne prędkości znakami drogowymi – oznacza to, że należy jechać 50 km/h.

Cofanie z przyczepą

Od kierowcy holującego przyczepę wymaga się jeszcze większej uważności na drodze. Należy pamiętać o tym szczególnie podczas pierwszej jazdy zespołem pojazdów. W połączeniu z przyczepą samochód staje się znacznie dłuższy, a obciążenie znacząco wzrasta. Długość zespołu pojazdów wymaga dużo większej ilości miejsca do wykonywania poszczególnych manewrów. Pamiętajmy, że przyczepa zatacza mniejszy łuk na zakręcie niż pojazd ciągnący. Jazda do tyłu będzie najtrudniejsza, zwłaszcza wjazd prostopadły tyłem do bramy lub garażu. Podczas cofania, aby skręcić przyczepą w lewo, skręcamy kierownicę w prawo – czyli przeciwnie do zamierzonego kierunku. Jeżeli przyczepa jest już niewidoczna w bocznym lusterku to znaczy, że za mocno się „złamała”. W takiej sytuacji najlepiej podjechać do przodu aby nie urwać kabli lub nie uszkodzić zderzaka. Obserwacja przez boczne szyby okaże się kluczowa, tak samo jak pomoc innej osoby, która nam podpowie do jakiego momentu można jeszcze cofać.

Marzysz o jeździe z przyczepą w najdalsze zakątki świata, lecz nie posiadasz jeszcze prawa jazdy kategorii B? Od spełnienia marzeń wcale nie dzieli Cię wiele – wystarczy tylko podjąć decyzję i zapisać się na kurs. W Szybkim Billu, szkole nauki jazdy w Poznaniu, przygotowujemy kursantów do egzaminu bez stresu i presji – wychodzimy z założenia, że jazda ma sprawiać przyjemność. Zapisz się na szkolenie, weź udział we wszystkich zajęciach i ruszaj na podbój egzaminu. Później już tylko praktyka na kat. B+E i… czas na wymarzone podróże!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.