6 zasad bezpiecznej jazdy na motocyklu

Jazda motocyklem jest zdecydowanie bardziej ekscytująca od jazdy samochodem. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na szkolenie motocyklowe, aby zdobyć prawo jazdy kat. A. i A2. Pamiętaj, że jest to także ogromna odpowiedzialność. Poznaj kilka najważniejszych zasad, które pozwolą Ci jeździć bezpieczniej.

Wybierz dobrą szkołę nauki jazdy

Zanim wsiądziesz na motor, musisz oczywiście nabyć uprawnienia i zdać prawo jazdy na motocykl. Wybór dobrej szkoły nauki jazdy to podstawa. Zwróć uwagę na statystyki zdawalności oraz wyposażenie, ilość motocykli szkoleniowych, stan opon. Atutem jest wygodna, komfortowa sala szkoleniowa, liczne pomoce dydaktyczne, a także w pełni sprawne pojazdy szkoleniowe. Zapoznaj się dokładnie z ofertą szkoły i dowiedz się, czy dana placówka oferuje prawo jazdy na motor.

Zasada ograniczonego zaufania

Pomyślne zdanie egzaminu to dopiero początek. Minie sporo czasu nim zdobędziesz doświadczenie i nauczysz się bardzo dobrej techniki jazdy. Dlatego nigdy nie zapominaj o zasadzie ograniczonego zaufania. Uważnie obserwuj innych uczestników ruchu drogowego, szczególną ostrożność zachowaj na przejściach dla pieszych, rondach czy skrzyżowaniach. To właśnie tam najczęściej dochodzi do kolizji, np. podczas nie ustępowania pierwszeństwa.

Hamuj na zakrętach

Robiąc szkolenie motocyklowe, zapewne dowiesz się, że wiele wypadków zdarza się na zakrętach. Powodem często jest nieostrożna jazda, zbyt duża prędkość, paniczne hamowanie czy nerwowe dodawanie/odejmowanie gazu na zakręcie. Pamiętaj aby wytracać prędkość motocykla zanim wjedziesz w zakręt, zaś po wyjściu z niego – lekko i płynnie dodawaj gazu.

Bądź widoczny na drodze

Motocyklistę wcale nie tak łatwo zauważyć, a jeszcze trudniej ocenić jego prędkość. Dla wielu kierowców motocyklista to zaledwie mała, praktycznie niewidoczna plamka. Zadbaj o odpowiedni ubiór – profesjonalną odzież motocyklową i dobry, dopasowany kask. Nie trudno się domyślić, że jasne i jaskrawe kolory są lepiej widoczne niż czarne i szare barwy, dlatego postaw na odzież z elementami odblaskowymi.

Poznaj swój motocykl

Uczęszczając na prawo jazdy A2 przekonasz się, że motocykl to naprawdę silna i potężna maszyna. Trzeba go dobrze wyczuć – wiedzieć jak reaguje na dodanie gazu, hamowanie, przyspieszenie, jak zachowuje się na zakrętach, podczas jazdy w mieście czy w trasie.

Stosuj się do przepisów

Znajomość przepisów ruchu drogowego i stosowanie się do nich to ważny aspekt świadomej, bezpiecznej jazdy. Stosuj się do ograniczeń prędkości, nie wymuszaj pierwszeństwa, bądź uprzejmy dla innych kierowców, przepuszczaj pieszych, nie poganiaj i nie ponaglaj innych. Bądź dżentelmenem na drodze, a jazda motocyklem będzie nie tylko bezpieczniejsza, ale i bardziej przyjemna.

Oczywiście zasad bezpiecznej i świadomej jazdy motocyklem jest znacznie więcej. Wiele z nich poznasz wraz z doświadczeniem, jeszcze inne podpowiedzą Ci znajomi czy przyjaciele. Pamiętaj, że uczęszczając na prawo jazdy na motocykl zawsze możesz liczyć na swojego instruktora, który na pewno chętnie podzieli się z Tobą swoją wiedzą. Świetnym sposobem na rozwój są także dodatkowe szkolenia i kursy doskonalenia techniki jazdy.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.