Pierwsza pomoc dla motocyklistów

Udzielenie pierwszej pomocy osobie, która znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, to obowiązek każdego obywatela wynikający z przepisów prawa. W razie wypadku motocyklowego należy więc zapewnić poszkodowanemu opiekę do momentu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie

Jeżeli podczas jazdy zauważysz, że miał miejsce wypadek motocyklowy, zatrzymaj pojazd i ustaw go w taki sposób, aby sam nie zagrażał innym uczestnikom ruchu drogowego. Ważne, aby nie tylko zatrzymał on ruch, ale i pozwalał na dojazd zespołu ratownictwa. Pamiętaj również o tym, aby w pierwszej kolejności zadbać o swoje bezpieczeństwo – nie będziesz w stanie pomóc poszkodowanemu, jeżeli sam nie będziesz bezpieczny. Sięgnij po jednorazowe rękawiczki, a w razie potrzeby także maseczkę do resuscytacji.

Zabezpiecz miejsce zdarzenia

Kiedy już zatrzymasz ruch i zadbasz o własne bezpieczeństwo, rozstaw na drodze trójkąt ostrzegawczy, pamiętając o jego prawidłowym ustawieniu. Jeżeli jedziesz motocyklem i nie masz trójkąta, to pamiętaj że należy zdjąć swój kask i położyć go na poboczu lub jezdni – jest to międzynarodowy znak ostrzegawczy dla innych użytkowników dróg. Jeżeli motocykl osoby poszkodowanej wciąż pracuje, postaraj się wyłączyć silnik – o ile jest to możliwe i bezpieczne. Upewnij się również, czy w kierunku poszkodowanej osoby nie wyciekają z jednośladu żadne płyny. Nie bój się poprosić świadków zdarzenia o pomoc w zabezpieczeniu miejsca wypadku.

Zadzwoń pod numer alarmowy

Niezwykle ważnym krokiem w razie wypadku motocyklowego jest wykonanie telefonu pod numer 112. Podczas rozmowy krótko opisz całe zdarzenie i poinformuj o:

Pamiętaj, że to operator decyduje o zakończeniu rozmowy. Nie rozłączaj się więc samodzielnie i wykonuj wszystkie polecenia osoby po drugiej stronie. Do wykonania telefonu możesz wyznaczyć również inną osobę obecną na miejscu wypadku, a sam – przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc dla motocyklisty

Jeśli poszkodowany jest przytomny, postaraj się dowiedzieć, co najbardziej mu dolega itp. – te informacje również będą bardzo cenne dla zespołu medyków. W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, przystąp natomiast do udrożniania dróg oddechowych. W tym celu niekiedy konieczne może się okazać zdjęcie kasku – należy robić to bardzo powoli i delikatnie, najlepiej z pomocą drugiej osoby. Po udrożnieniu dróg oddechowych natychmiast sprawdź, czy poszkodowany oddycha – skorzystaj przez 10 sekund z metody widać‑słychać‑czuć. Jeżeli nie wyczujesz oddechu, od razu przejdź do resuscytacji:

Resuscytację kontynuuj do chwili, gdy poszkodowany zacznie oddychać lub do momentu przyjazdu ratowników. Jeśli nie wiesz, jak udzielić pierwszej pomocy, dyspozytor, z którym rozmawiasz przez telefon, powinien pokierować Cię krok po kroku. O pomoc możesz poprosić również inną osobę obecną na miejscu zdarzenia.

W szkole jazdy Szybki Bill dbamy o prawidłowe przygotowanie kursantów do udzielania pierwszej pomocy – zarówno podczas szkolenia motocyklowego, jak i w trakcie kursu na prawo jazdy kategorii B. Jeśli chcesz zrobić prawo jazdy w Poznaniu i bezpiecznie przemierzać kolejne drogi swoim jednośladem, zachęcamy do zapisów!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.