Bezpieczeństwo na drodze: jak nowe technologie w pojazdach wspomagają kierowców kategorii B?

Większość nowszych modeli samochodów oferuje kierowcom nowoczesne technologie, które skutecznie wspomagają ich podczas jazdy. W jaki sposób wpływają one na bezpieczeństwo i komfort w trakcie prowadzenia pojazdu?

Czujniki parkowania

Jedną z przydatnych technologii pojawiających się w pojazdach są czujniki parkowania – większość nowszych modeli posiada zamontowane już w standardowym wyposażeniu. Ich zadaniem jest pomoc podczas parkowania, szczególnie na ciasnych, zatłoczonych parkingach. Czujniki wykrywają ewentualne przeszkody w pobliżu auta i natychmiast alarmują – tak, aby całkiem zminimalizować ryzyko uderzenia. Najczęściej są połączone z kamerami cofania i 360 stopni, wtedy już widzimy wszystko z dużą dokładnością.

Kamera cofania

W samochodach niektórych marek montowane są również kamery cofania, mające chronić przed uderzeniem w trakcie tego manewru. Umożliwiają one wygodną obserwację martwego pola za autem – zarówno w dzień, jak i po ciemku. Najczęściej stosowane kamery to na podczerwień lub laserowe. To nie tylko znacznie ułatwia, ale i redukuje ryzyko, że uderzymy w jakiś obiekt lub pieszego.

System automatycznego hamowania City Safety

W samochodach typu np. VW Passat lub różnych modelach firmy Volvo za dodatkową opłatą montowany jest również system automatycznego hamowania – City Safety. Ma on przeciwdziałać kolizjom, a w razie ich wystąpienia – minimalizować ich skutki. W sytuacji, kiedy zbliżamy się do pojazdu przed sobą ze zbyt dużą prędkością, samochód hamuje sam i zapobiega niechcianej stłuczce.  Oczywiście najpierw pojawiają się komunikaty na przedniej szybie i desce rozdzielczej w postaci czerwonych kontrolek – abyśmy zwiększyli uwagę. Następnie jesteśmy ostrzegani sygnałem dźwiękowym i dalej system już  zaczyna maksymalnie hamować. Jeżeli hamowaliśmy, ale zbyt słabo i jesteśmy już zbyt blisko innego jadącego pojazdu, przeszkody lub pieszego – radar laserowy i kamery wykrywają zagrożenie a następnie aktywują siłę nacisku hamulca. Jednak to nie wszystko. W razie wykrycia pojazdu nadjeżdżającego np. z bocznej drogi – system aktywuje także układ kierowniczy i wykona skręt aby zminimalizować zderzenie boczne.

Oświetlenie inteligentne „Digital Light”

Zapewnia oświetlenie przed pojazdem w technice projekcyjnej, która wyświetla na nawierzchni przed samochodem pomocnicze grafiki lub symbole ostrzegawcze. Każdy reflektor jest zaopatrzony w moduł z trzema mocnymi LED-ami, których światło jest załamywane i kierowane przez 1,3 miliona mikro luster. Rozdzielczość reflektorów wynosi ponad 2,6 mln pikseli na auto. Oprócz tego system skręca elementy reflektorów tak, aby na zakręcie zapewnić optymalne oświetlenie bez oślepiania innych kierowców. Doświetlanie ostrych zakrętów do prędkości 40 km/h jest statyczne i występuje również podczas cofania. Oświetlenie zmienia wiązkę światła w zależności od warunków drogowych:

Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy

Kolejna technologia, która wpływa na bezpieczeństwo kierowców i innych uczestników ruchu drogowego, to ESP (z ang. Electronic Stability Program). Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy działa w podobny sposób co system kontroli trakcji. To znaczy wykorzystuje czujniki systemu ABS oraz przyhamowuje koła. Ma na celu redukcję poślizgu samochodu podczas jazdy na łukach drogi. Czujniki porównują prędkość obrotową wszystkich kół, a także kąt skrętu kierownicy. Dzięki tym informacjom, komputer określa ryzyko wpadnięcia w poślizg. ESP hamuje co najmniej jednym kołem, a niekiedy dodatkowo silnikiem. Dzięki temu pojazd pozostaje na odpowiednim torze. Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy coraz częściej stanowi element podstawowego wyposażenia.

System rozpoznawania znaków drogowych

W nowszych modelach samochodów pojawia się jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie, mające dbać o bezpieczeństwo. Mowa o systemie rozpoznawania znaków drogowych, który dzięki kamerze dodatkowo odczytuje prędkość jazdy obowiązującą na danym odcinku. Technologia wpływa na bezpieczeństwo kierujących, pasażerów oraz innych członków ruchu drogowego. Opcja bieżącego odczytywania dozwolonej prędkości wielu kierowcom pozwoliła uniknąć mandatu za zbyt szybką jazdę. System rozpoznawania znaków może budować nawyk prowadzenia auta z przepisową prędkością. Jednakże kierowcy będą bardziej podatni na podpowiedzi przez komputer pokładowy a tym samym mniej uważni na drodze, zwłaszcza przy znakach drogowych.

Aktywny tempomat – ACC (ang. adaptive cruise control)

W klasie premium ten system  stanowi już, standardowe wyposażenie. Można o nim powiedzieć, że wyznacza kierunek  do stworzenia pojazdu całkowicie autonomicznego.  Najczęstszym miejscem  zamontowania radaru tego systemu jest przednia szyba. Utrzymuje zadaną prędkość i odległość od poprzedzającego pojazdu, wszystko po to by odciążyć kierowcę. Czyli mówiąc w skrócie samochód przyspiesza i hamuje, a jadąc w korkach sam się zatrzymuje w bezpiecznej odległości. W takich sytuacjach stresujemy się mniej na  drodze a rozdrażnienie spowodowane ciągłym ruszaniem i hamowaniem jest odczuwalnie mniejsze. Dzięki temu zastosowaniu agresja drogowa będzie niższa. Jednak trzeba mocno uważać, gdyż nie jest to urządzenie jeszcze tak doskonałe jak byśmy oczekiwali. Nie skalibrowany radar potrafi na zakręcie wyłapać prędkość innego pojazdu i zamiast zwolnić – przyspiesza.

Jeśli chcesz przygotować się do bezpiecznej i przepisowej jazdy, nie tylko po polskich drogach to zachęcamy Ciebie do zapisów do naszej szkoły Szybki Bill. Zajmujemy się nauką jazdy w Poznaniu, dbając o to, aby szkolenia na prawo jazdy kategorii B i prawo jazdy na motocykl kojarzyły się wyłącznie z przyjemnością.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.