Jak zacząć kurs prawa jazdy kategorii B?

Coraz więcej osób decyduję się na zapisanie się na kurs prawa jazdy kategorii B. Jeśli jednak kandydat chce uzyskać ten dokument, czeka na niego kilka kroków do wykonania. Jak zatem zacząć kurs prawa jazdy kategorii B? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Badania lekarskie, numer PKK

Na kurs prawa jazdy mogą zapisać się osoby, które mieszkają w Polsce przynajmniej 185 dni. Ponadto, do egzaminu teoretycznego oraz praktycznego można podejść miesiąc przed ukończeniem 18. roku życia, natomiast, na wydanie prawa jazdy trzeba czekać do ukończenia pełnoletności. Oczywiście na sam kurs w określonej placówce można zapisać się nieco wcześniej, tj. trzy miesiące przed urodzinami.

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest udanie się do lekarza medycyny pracy, w celu wykonania odpowiednich badań lekarskich. Specjalista potwierdzi, czy rzeczywiście dana osoba nadaje się na kierowcę i może zapisać się na kurs. Z tym zaświadczeniem, a także zdjęciem trzeba udać się do wydziału komunikacji właściwego dla danego miejsca zamieszkania i złożyć wniosek o wydanie tak zwanego numeru PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę.

Wybór szkoły jazdy

Z numerem PKK kandydaci muszą zgłosić się do wybranej przez siebie szkoły jazdy. Przed podjęciem odpowiedniej decyzji należy jednak sprawdzić, jakie są ceny poszczególnych kursów. W nieco większych miastach z pewnością będą one wyższe, natomiast nie warto przepłacać. Cena za kurs prawa jazdy waha się mniej więcej od 2600 – 4000 zł.

Szkołę jazdy trzeba dopasować oczywiście do swoich obowiązków, nauki czy też innych zajęć. Obecnie można jednak również odbyć kurs teoretyczny online w domu, a następnie zdać egzamin państwowy. Jeżeli dana osoba czuje się na siłach, aby samodzielnie przygotować się do kursu, może w ten sposób zaoszczędzić swój czas.

Szkolenie na kierowcę

Kurs na prawo jazdy kategorii B obejmuje szkolenie teoretyczne 30 godzin po 45 minut i szkolenie praktyczne 30 godzin po mniej więcej 60 minut, choć czas ten kursant omawia zawsze z biurem obsługi szkoły jazdy, gdyż dział ten ustala cały plan szkolenia.

Warto jednak pamiętać, że za kierownicę można usiąść dopiero po odbyciu wszystkich zajęć teoretycznych przewidzianych w programie szkolenia lub zdaniu egzaminu teoretycznego państwowego. Egzamin wewnętrzny teoretyczny oraz praktyczny jest przeprowadzany dopiero po ukończeniu 30h jazd.

Egzamin państwowy

Ostatnim etapem jest oczywiście zdanie egzaminu państwowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Egzamin podzielony jest na część praktyczną, a także teoretyczną, które odbywają się w dwóch różnych dniach. Tylko po zdaniu części teoretycznej, można umówić się na część praktyczną. W przypadku uzyskania wyniku negatywnego należy egzamin powtarzać tak długo aż uzyska się w wynik pozytywny.

Aby zacząć kurs prawa jazdy, koniecznie trzeba przede wszystkim umówić się do lekarza medycyny pracy, a także wyrobić sobie numer PKK. Następnym krokiem jest oczywiście znalezienie odpowiedniej szkoły jazdy. Choć powszechnie egzamin prawa jazdy uważany jest za jeden z trudniejszych, który wielu osobom spędza sen z powiek, warto zdecydować się na zapisanie się na niego, ponieważ prowadzenie samochodu nie jest skomplikowaną czynnością. Wszystko zależy przede wszystkim od nauki zasad ruchu drogowego oraz od praktyki.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.