Podstawy bezpiecznego holowania przyczep: najlepsze praktyki

Jazda z przyczepą może się okazać dużą przyjemnością – zwłaszcza jeśli zmierzamy właśnie z bliskimi na kemping i mamy w perspektywie niezapomnianą podróż. Aby jednak holowanie przyczepy było bezpieczne, warto stosować się do kilku zasad.

Kiedy można holować większe przyczepy?

Podstawowe prawo jazdy kategorii B uprawnia do holowania przyczepy lekkiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów. Razem z samochodem taki zestaw na drodze może ważyć maksymalnie 4250 kg. Jeżeli ciągniemy inną przyczepę niż lekka to musimy uważać, żeby suma DMC auta i np. lawety nie przekroczyła 3,5 tony.  Po uzyskaniu odpowiednich uprawnień kierowca może natomiast kierować zespołem pojazdów, których DMC to nawet 7 ton. Wówczas Rzeczywista Masa Całkowita np. takiego dużego campingu, nie może przekraczać RMC ciągnącego ją samochodu, a DMC przyczepy nie może być wyższa niż 3,5 tony. Chcąc holować większą przyczepę, w przypadku gdy łączna DMC auta i przyczepy to więcej niż 4250 kilogramów, należy zdać egzamin na prawo jazdy kat. B+E.

Odpowiednia technika jazdy

Holując przyczepę, należy pamiętać o prawidłowej technice jazdy. Kierowanie zespołem pojazdów różni się bowiem od jazdy samym samochodem bez przyczepy. Podstawą, o której należy pamiętać, jest unikanie nagłych, gwałtownych skrętów kierownicą przy większej prędkości. Może być to niebezpieczne zarówno na prostej drodze – gdzie cały zestaw wpadnie w podsterowność lub nadsterowność, ale również na zakręcie – gdzie przyczepa może się przewrócić. Unikamy „ścinania” zakrętów, gdyż to co ciągniemy zatacza zawsze mniejszy łuk i jest ryzyko przy wyjściu na prostą, że nie zdążymy opuścić pasa ruchu. Kiedy jedziemy już w zakręcie to nasze bezpieczeństwo będzie zależne od obserwacji w lusterkach bocznych – cały czas obserwujemy jak mocno zachodzi tylne wewnętrzne koło naszej przyczepy. Im dłuższa tym gorsza możliwość obserwacji.  Bardzo ważna jest również płynność jazdy – podczas prowadzenia auta z przyczepą droga hamowania jest znacznie dłuższa. Ostre hamowanie w zakręcie jest tak samo niebezpieczne jak nagłe skręcenie kierownicą. Pamiętajmy, że na zakręcie na nasz ładunek działa siła bezwładności – która jest zależna od masy i od narastania hamowania. Im mocniej naciśniemy hamulec, tym większa siła będzie oddziaływać i większe prawdopodobieństwo wypadku.

Odpowiednie rozłożenie ładunku

Aby holowanie przyczepy było bezpieczne, warto zadbać również o prawidłowe rozmieszczenie przewożonego w niej ładunku. Jeśli prowadzimy zespół pojazdów z przyczepą lekką, powinien on znajdować się na środku przyczepki. Dzięki temu ani przód, ani tył nie będzie zbyt mocno obciążony. W przypadku jazdy z przyczepą kempingową z bagażami najlepiej natomiast rozmieścić je w równomierny sposób. Torba lub karton położony na półce czy kempingowym łóżku mogłyby bowiem wylecieć do przodu w trakcie nagłego hamowania.

Dodatkowe lusterka

Holując przyczepę o większej szerokości niż auto, warto korzystać z dodatkowych lusterek montowanych na bocznych lusterkach. Ułatwią one nie tylko zmianę pasa czy skręcanie, ale przede wszystkim wykonywanie manewru cofania. Podczas cofania pomocne mogą się okazać również wskazówki drugiej osoby, która wysiądzie z pojazdu.

Dopuszczalne prędkości jazdy z przyczepą

Podczas holowania przyczepy niezwykle ważne jest również stosowanie się do ograniczeń prędkości. Poza terenem zabudowanym zespół pojazdów może jechać z maksymalną prędkością 70 km/h na drodze jednojezdniowej. Na drogach dwujezdniowych prędkość ta wynosi 80 km/h. W obszarze zabudowanym są to takie same prędkości jak w przypadku jazdy autem osobowym. Jedynie 50 km/h bez możliwości korzystania z podwyższonych prędkości. W strefie zamieszkania tylko 20 km/h. Podczas jazdy po autostradzie lub drodze ekspresowej nie można z kolei przekraczać prędkości 80 km/h. Co ważne, prędkość jazdy powinna być dostosowana nie tylko do znaków, ale i aktualnych warunków na drodze oraz osobistych umiejętności. Wybierając się w podróż z przyczepą, zawsze warto zaplanować postoje i parkingi – nie na każdy parking w lesie można wjechać.

Jeśli marzysz o jeździe kamperem, lecz nie posiadasz jeszcze prawa jazdy kategorii B, zapraszamy na kursy do Szybkiego Billa. Z nami bez trudu zdasz egzamin na prawo jazdy w Poznaniu i ruszysz w wymarzone podróże!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.