Przewodnik po uprawnieniach kat. B+E

Jeśli marzysz o dalekich wyprawach z przyczepą kempingową, niezbędne okaże się prawo jazdy kat. B+E. Sprawdź, co zrobić, aby uzyskać uprawnienia, jak przebiega cały kurs w ośrodku szkoleniowym i czym właściwie różni się on od kursu na prawo jazdy kategorii B.

Prawo jazdy kat. B+E – kiedy jest potrzebne?

Posiadanie prawa jazdy kategorii B + E jest konieczne w dwóch przypadkach – jeśli kierowca chce ciągnąć samochodem przyczepę o wadze przekraczającej 750 kilogramów i kiedy łączna DMC samochodu oraz przyczepy jest wyższa niż 4250 kilogramów. Prawo jazdy kat. B pozwala bowiem na holowanie nie tylko przyczepy lekkiej, której dopuszczalna masa całkowita nie może przekraczać 750 kilogramów. Można holować także cięższe przyczepy, ale suma DMC nie może przekroczyć 3,5 tony.

Uprawnienia B+E umożliwiają jazdę zespołem pojazdów, których DMC wynosi nawet kilka ton (maksymalnie 7). Warto przy tym pamiętać, że:

W 2024 roku koszt kursu na prawo jazdy kat. B+E to kwota rzędu 1500-2500 złotych w zależności od wybranego ośrodka szkoleniowego.

Co to jest kod 96?

Przepisy dopuszczają przy kategorii B, ciągnięcie innej przyczepy niż lekka. O ile łączna dopuszczalna masa całkowita samochodu ciągnącego i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. W przypadku kiedy chcemy jechać z przyczepą o większej masie maksymalnego obciążenia zespołu pojazdów do 4250 kg – potrzebny nam będzie wpis do prawa jazdy. Aby uzyskać kod 96 wystarczy tylko zdać egzamin praktyczny na prawo jazdy bez obowiązku chodzenia na kurs.

Warunki uzyskania prawa jazdy kategorii B+E

Kurs na prawo jazdy kategorii B + E może rozpocząć każdy, kto ukończył 18. rok życia i posiada prawo jazdy kategorii B. Chcąc uzyskać uprawnienia najpierw postaraj się o badania lekarskie, zdjęcie i złóż wniosek o wydanie prawa jazdy. Po otrzymaniu nr PKK,  trzeba ukończyć szkolenie kat. B+E. Co ważne, egzamin państwowy jest tylko z jazdy. Warto pamiętać, że orzeczenie lekarskie z prawa jazdy kat. B nie wystarczy. Podczas zapisu na dodatkowy kurs E do B, trzeba zrobić nowe badania oraz wyrobić nowy numer PKK.

Jak przebiega kurs na prawo jazdy kat. B+E?

Kurs na prawo jazdy kat. B+E różni się nieco od kursu na prawo jazdy kategorii B – z racji, że kursant posiada już prawo jazdy kategorii B, nie musi zaliczać teoretycznej części egzaminu. W związku z tym nie ma również potrzeby uczestniczenia w zajęciach z teorii. Całe szkolenie obejmuje 15 godzin zajęć praktycznych na placu manewrowym i w ruchu miejskim. W przypadku zdanego egzaminu wewnętrznego, który kończy kurs, Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) ulega aktualizacji – wówczas można zapisać się na najważniejszy egzamin państwowy.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B + E

Podobnie jak w przypadku egzaminu na prawo jazdy kat. B, egzamin praktyczny kat. B+E obejmuje kilka etapów:

Do zapisu na egzamin państwowy można wykorzystać platformę:

https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/zapisz-sie-na-egzamin-na-prawo-jazdy

Po zdanym egzaminie należy jedynie wnieść opłatę za wydanie prawa jazdy w Wydziale Komunikacji (100,50 zł) lub przelewem na konto urzędu. Do wygodnego sprawdzania jego statusu służy platforma internetowa Info-Car.

Jeśli chcesz w przyszłości podróżować z przyczepą, lecz wciąż nie posiadasz prawa jazdy kategorii B i B+E zapraszamy do naszej szkoły nauki jazdy w Poznaniu – Szybki Bill. U nas sprawnie odbędziesz cały kurs i uzyskasz wymarzone uprawnienia!

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.