Co zrobić w razie wypadku drogowego?
Wypadek czy kolizja drogowa?

Wypadek drogowy lub kolizja nie są zdarzeniami, które możemy przewidzieć na co dzień. Należy jednak wiedzieć, że każdy kierowca, który posiada prawo jazdy powinien się wcześniej odpowiednio przygotować do tego co zrobić, kiedy wydarzy się wypadek lub kolizja. Sami możemy popełnić błędy, które spowodują u nas niepotrzebne zdenerwowanie oraz stratę pieniędzy. O wypadku drogowym możemy mówić kiedy występują:

Warto pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, które pomogą nam uniknąć wypadku. Jeżeli jednak dojdzie do wypadku, nie należy panikować lecz zachować się odpowiedzialnie. Miejsce wypadku należy odpowiednio zabezpieczyć, żeby zapobiec powiększeniu się szkody. Do tego ustawiamy trójkąt ostrzegawczy oraz włączamy światła awaryjne. Pamiętajmy aby mieć na sobie kamizelkę odblaskową. Na drodze bądźmy widoczni. Jeśli jesteśmy uczestnikiem wypadku drogowego to nie wolno nam  usunąć pojazdu z jezdni, aby nie utrudniać w ustaleniu przyczyn. Powinniśmy także zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe, a w przypadku gdy znajdują się w samochodzie osoby ranne, należy również udzielić pierwszej pomocy uczestnikom zdarzenia. Natomiast jeśli  uczestniczymy w drobnej kolizji drogowej bez ofiar, wówczas należy usunąć pojazd z drogi. Samochód nie może zagrażać lub utrudniać ruchu drogowego innym pojazdom.

Jest jednak kilka kwestii, które należy zapamiętać:

Każdy kierowca powinien posiadać w samochodzie druk oświadczenia o zdarzeniu drogowym. W dokumencie takim można opisać przyczyny wypadku, zakres spowodowanych szkód oraz dokładne dane osób, które brały udział w tym zdarzeniu. Pamiętaj, że 05 grudnia 2020 r. zmieniły się przepisy i nie musisz mieć ze sobą dokumentu jakim jest prawo jazdy. Jazda bez tego dokumentu nie jest wykroczeniem, więc nie dostaniesz  mandatu ani punktów karnych.

Ta strona korzysta z plików cookie. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies.